Teknoloji Haberleri

Acıya gerçek deri üzere hisseden yapay deri (elektronik cilt) üretildi!

Avustralya’nın Melbourne RMIT Üniversitesi’nde bir ekip tarafından geliştirilen yeni yapay deri aracılığıyla daha akıllı robotikler, daha iyi …

Acıya gerçek deri üzere hisseden yapay deri (elektronik cilt) üretildi!

Avustralya’nın Melbourne RMIT Üniversitesi’nde bir ekip tarafından geliştirilen yeni yapay deri aracılığıyla daha akıllı robotikler, daha iyi protezler ve girişimsel olmayan deri nakli alternatiflerinin de yolu açılmış oluyor.

Prototip cihaz, vücudun anlık geri bildirim yanıtını hemen hemen aynı biçimde taklit ediyor ve sinir sinyallerinin beyne hissi ilettiği anda hızla acı verici hislere tepki verebiliyor.

Yeni Nesil Biyomedikal Teknolojilerle İlgili Önemli Bir İlerleme

İnsan derisinin acıyı hissetmesini elektronik olarak gerçekleştirebilen cihazla ilgili konuşan Baş araştırmacı Profesör Madhu Bhaskaran, ağrı algılayıcı prototipin yeni nesil biyomedikal teknolojilere ve akıllı robotiklere yönelik mühim bir ilerleme olduğunu sözlerine ekledi

Bhaskaran, “Cilt, herhangi bir şey canınızı acıttığında süratli uyarı sinyalleri göndermek için dizayn edilmiş karmaşık donanımlara sahip, vücudumuzun en büyük duyu organıdır” dedi ve şöyle devam etti:

“Şimdiye Kadar Hiçbir Elektronik Teknoloji Acı Hissini Taklit Edememişti”

“Her şeyi deri yoluyla hissediyoruz, Lakin ağrıya, acıya tepkimiz yalnızca belirli bir noktada devreye giriyor, örneğin çok sıcak yahut çok keskin bir şeye dokunduğumuzda. Şimdiye kadar hiçbir elektronik teknoloji insana ait bu acı hissini gerçekçi bir biçimde taklit edemedi. Yapay cildimiz basınç, ısı yahut soğuk ağrılı bir eşiğe ulaştığında anında tepki verir. Bu gerçekten akıllı protezler ve akıllı robotikler sunmak için ihtiyaç duyduğumuz karmaşık geri bildirim sistemlerinin önümüzdeki zamanlarda gelişimi için atılan kritik bir adım.”

Sıcaklık ve Basınçtaki Değişiklikleri Algılayabilen Cihazlar

Araştırma ekibi, acı algılayıcı prototipin yanı sıra, sıcaklık ve basınçtaki değişiklikleri algılayabilen ve bunlara tepki verebilen cihazlar da geliştirdi.

Bhaskaran, “Bu teknolojiyi biyomedikal uygulamalara entegre etmek için daha fazla gelişime ihtiyacımız var, Lakin temeller – biyouyumluluk, cilt benzeri gerilebilirlik – zaten mevcut” dedi.

Elektronik Cilt Nasıl Yapılır?

Advanced Intelligent Systems’da paylaşılan ve geçici patent olarak dosyalanan yeni araştırma, ekip tarafından daha evvel öncülük edilen ve patenti alınan üç teknolojiyi birleştiriyor:

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ