Teknoloji Haberleri

Aday Elizabeth Warren, Facebook, Google ve Amazon’a Resmen Savaş Açtı!

Aday Elizabeth Warren, Facebook, Google ve Amazon’a Resmen Savaş Açtı!

Bugün, Demokratik başkanlık umutlu Elizabeth Warren, Medium’da neden Facebook, Amazon ve Google gibi büyük İnternet şirketlerinden ayrılmak istediğini ayrıntılı olarak açıkladığı bir yazı yayınladı.

Görevinde, bu şirketleri oyun alanını şekillendirmek ve potansiyel rekabeti almak için engin kaynaklarını kullanmakla suçluyor. Warren’ın bu şirketlerin etkisine karşı koymak için iki teklifi var. Birincisi, büyük teknoloji platformlarını “platform araçları” olarak tanımlamak oldu. Warren, Middle Post gazetesindebu konu hakkında, “Bu şirketlerin hem platform yardımcı programına hem de bu platformdaki katılımcılara sahip olmaları yasaklanacak” diyor.

İkinci olarak, Warren rekabet karşıtı olarak adlandırdığı teknoloji birleşmelerinin tersine çevrilmesine odaklanmayı teklif ediyor. Sağladığı örnekler, Amazon’un Whole Foods’u satın almasını ve Facebook’un Instagram satın almasını tersine çeviriyor. Warren, bu birleşme ve satın almaların, yasadışı olarak rekabete zarar verdiğini belirtti.

Bu değişiklikler, küçük işletmelerin şirketin onları işsiz bırakma korkusu olmadan mallarını şirketin pazarına satarak Amazon’la rekabet etmelerine izin verir. Ayrıca, Facebook’u kullanıcılarının gizliliğine saygı göstermeye teşvik eder ve Google’ın rakiplerinin arama sonuçlarını daha düşük sıralamasını engeller.

Tüm bunlar, mahremiyetin günlük olarak manşetlerde olduğu ve Demokratik alanın tamamen açık olduğu bir zamanda gelir. Seçmenler, günlük yaşamlarımızda ve internet deneyimlerimizde giderek daha fazla egemen olan bu teknoloji devlerinin sorunları üzerinde nasıl başa çıkacaklarını (veya dikkat çekici şekilde sessiz kalabileceklerini) görmek için bu potansiyel adaylara bakıyorlar.

The New York Times’ın belirttiği gibi, Bernie Sanders ve Amy Klobuchar bu teknoloji şirketlerini sınırlamak konusunda hem yorum yaptılar, hem de Kamala Harris gizlilik endişelerini dile getirdiler, ancak direk olarak engelleme konusunda konuşulmadı. Bu arada Cory Booker, bu büyük teknoloji şirketleriyle arasını iyi tutuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ