Teknoloji Haberleri

Ağaçlar, ormandaki insan vücudu ya da kalıntılarının yerini aşikâr ediyor!

Arama ve kurtarma personelleri ormandaki insan kalıntılarını bulmaya devam ederken onlara yol gösterecek yeni bir araştırma ortaya konuldu …

Ağaçlar, ormandaki insan vücudu ya da kalıntılarının yerini aşikâr ediyor!

Arama ve kurtarma personelleri ormandaki insan kalıntılarını bulmaya devam ederken onlara yol gösterecek yeni bir araştırma ortaya konuldu. Trends in Plant Science dergisinde paylaşılan yeni bir araştırmaya göre insan kalıntıları çözündükçe etrafındaki toprağı, kökleri ve yaprakları değiştirerek “ceset çözünme adaları” oluşturuyor. bazı zaman bu değişiklikler, uzaktan da tespit edilebiliyor.

Tennessee Üniversitesi’nde bitki bilimi profesörü olan araştırmanın kıdemli yazarı Neal Stewart Junior, konuyla ilgili son derece net açıklamalar yaparak olayı netleştirdi.

STEWART JUNİOR: “BİTKİLERE BAKMAYA YÖNELDİK”

Stewart Junior, “ufak, açık alanlarda yaya devriyeler kayıp olan birini bulmada oldukça yararlı olabilir Lakin Amazon gibi daha ormanlık ya da tehlikeli yerlerde bu pek mümkün değil. Bu da bizi insanın çözünümünün göstergesi olarak bitkilere bakmaya yönlendirdi” ifadelerine yer vererek Aslını söylemek gerekirse bu çözümün bazı noksanlıklere de sahip olduğunu ortaya koydu.

Profesör Stewart, bu konuyla ilgili olarak ise şunu söylüyor: “Sigara tiryakisi birinin kayıp olduğunu düşünelim. Bu durumda bu bireyler, bitkilerin yerlerini saptamasını kolaylaştıracak bir tepkiyi tetikleyebilecek kimyasal bir profile sahip olabilir. Lakin bu, şu an için zorlama bir fikir.”

Yeni ceset keşif metodlarıni Tennessee Üniversitesi’ndeki Antropoloji Araştırma Tesisi’nde denemeye devam eden bilim kişilerı mühim bir ilerleme kaydetti. Toprağa yayılmış fazla nitrojen bu tür yerlerin belirlenmesindeki en mühim işaret. Lakin bu tekniğin biraz daha ilerletilmesi gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ