Teknoloji Haberleri

AirPods teknolojisi ile iPhone’un pil ömrünü uzatılacak!

AirPods teknolojisi ile iPhone’un pil ömrünü uzatılacak!

Yeni gelecek bir teknoloji ile iPhone’un pil ömrü uzayacak. Söz konusu teknoloji ise SIP( Session Initiation Protocol – Oturum Başlatma Protokolü) olarak biliniyor. SIP, internet üstünden çoklu ortam iletişiminin sağlanması için lüzumlu protokoldür. Peki, bunun iPhone’lara gelmesi ile pil ömrünü uzatmasıyla ne alakası var?

Bu teknoloji aracılığıyla iPhone’un pil ömrü uzayacak

SIP, pek çok işlevi aynı anda kullanmayı ve daha fazla bileşen için daha fazla alan sağlayabilir bununla beraber pil ömründe önemli ölçüde iyileşme getirebilir. Apple da AirPods için yeni teknoloji eklemeyi planlıyor. Paket içi sistem ve esnek baskılı devre kartlarını birleştirecek bu teknoloji yer tasarrufu sağlayacak.

Bahsedilen teknoloji iPhone’a gelecek ve daha büyük bir batarya için yer kalmasını sağlayacak. Bu bilgiler ışığında paylaşılan bir DigiTimes raporunda yeni AirPods teknolojisinin önümüzdeki zamanlarda iPhone’larda pil ömrünü iyileştirmeye de yardımcı olabileceğini söylüyor.

Apple’ın önümüzdeki 5G iPhone‌ modellerinde batarya modülü için SIP ve Bunun yanı sıra FPCB( Esnek devre kartları) kullanmayı planladığı aktarılıyor.

Bu ikiliyi bir arada kullanmayı amaçlayan Apple, bu noktada yıllardır çalışmalar yapıyor. FPCB nerede kullanılıyor? Esnek devre olarak da anılan esnek baskı devre, elektronik cihazları polimid, şeffaf iletken polyester film gibi esnek plastik yüzeylere monte ederek elektronik devre montajı için tercih edilen bir teknoloji olarak tanımlanıyor.

Bunlardan neden bahsediyoruz? Çünkü Apple kısa süre evvel , SiP ve FPCB bileşimini AirPods modellerine dahil etti ve sonuçta 5G’li iPhone’lar için de bu ikiliyi kullanıp pil ömrünü uzatmayı planlıyor. Biliyorsunuz ki iPhone’larda özellikle aktif kullanımda pil ömründe önemli düşüşler yaşıyor. bununla beraber pil ömrü daha iyi hale getirilecek.

Bu bilgilerin yanında zaten Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun ortaya çıkan raporları bulunuyor. Bu raporlarda, Apple’ın uzun zamandır daha yüksek kapasiteli bataryaları kullanmaya yönelik yeni sistemler aradığını belirtiliyor. iPhone’un pil ömrü uzayacak mı bilmiyoruz Lakin ilerleyen zamanda bu teknolojiyi Apple cihazlarında göreceğiz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ