Teknoloji Haberleri

Android 11 Yenilikleri ve Fazlası: Android 11 Hakkında Her Şey!

Şubat ayında duyurulan Android 11, nihayet haziranda belirli mobil cihazlar için yayınlandı. Sürekli olduğu gibi yeni sürüm, bütün cihazlara …

Android 11 Yenilikleri ve Fazlası: Android 11 Hakkında Her Şey!

Şubat ayında duyurulan Android 11, nihayet haziranda belirli mobil cihazlar için yayınlandı. Sürekli olduğu gibi yeni sürüm, bütün cihazlara birden gelmedi ve birçok cihazın beklemesi gerekecek. Alt seviye mobil cihazlar ise Android 11 güncellemesini hiç almayabilirler.

Aşağıda Android 11’in duyurulan yeniliklerini anlattık.

Çıkış Tarihi

Android 11, 8 Eylül 2020’de Pixel mobil cihazlar için yayınlandı Lakin diğer mobil cihazların beklemesi gerekecek. Android’i özelleştiren firmaların kendi sürümlerini oluşturmaları, amiral gemileri için özellikle daha çabuk gerçekleşiyor. Lakin eski bir orta seviye mobil cihazınuz varsa, bir süre beklemeniz gerekebilir.

Dahili Ekran Kaydı

Yeni Görüşmeler Sekmesi

Android 11’in ekranı aşağı doğru sürüklediğinizde açılan bildirim bölümü, iki kısımdan biraraya geliyor: Bildirimler ve “Görüşmeler”. Görüşmeler bölümünde WhatsApp, Sosyal paylaşım sitesi Facebook Messenger ve Sosyal paylaşım sitesi Twitter gibi uygulamaların sohbet uyarılarını görebiliyor, buradan doğrudan cevap verebiliyorsunuz. Bildirimleri “baloncuk” olarak sabitlemeniz de mümkün (Sosyal paylaşım sitesi Facebook Messenger’da olduğu gibi).

Akıllı Ev ve Medya Kontrolleri

Güç düğmesine uzun basarak açılan menüden mobil cihazınuza bağlı IoT (nesnelerin interneti) cihazlarını ve NFC banka kartlarını yönetebiliyorsunuz. Yeni medya kontrolleri ise telefona bağlı diğer cihazlarda çalan müziği kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Android Auto ise artık aracınızla kablosuz olarak bağlanabiliyor.

Daha İyi Tahmin Araçları

Android 11’deki akıllı klasörler, benzer uygulamaları otomatik olarak klasörlere ayırıyor. Geliştirilen Uygulama önerileri ise çalışma düzeninize göre uygulamalar öneriyor. Misal verilecek olursa her sabah Fitbit uygulamasını açıyorsanız mobil cihazınuz, kolay erişim için bu uygulamayı sabahları giriş ekranına yerleştiriyor.

Son olarak daha evvel de sunulan Akıllı Cevap işlevi, ileti geldiğinde size otomatik birkaç cevap öneriyor. Buradaki yenilik tam anlamıyla bilinmese de işlevin sunduğu cevaplar uygunsa, tek dokunuşla cevap verebiliyorsunuz.

Güvenlik ve Gizlilik

Android 11 güncellemesi, uygulama izinlerinde bazı değişiklikler yapıyor. Misal verilecek olursa artık bir uygulamaya bir defalık kamera yahut konum erişimi izni verebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bir süredir kullanmadığınız uygulamaların izni otomatik olarak geri çekiliyor. Böylece yüklediğinizi unuttuğunuz bir uygulama, konumunuzu aylarca takip edemiyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ