ANDROİD TELEFONLARDA SAAT AYARI YAPMA

ANDROİD TELEFONLARDA SAAT AYARI YAPMA

saat

Ülkemizde yeni getirilen kış saati uygulamasının ardından artık Android akıllı telefonlarda saat ayarı yapmak kaçınılmaz oluyor. Bu seneye kadar her sene dünya genelinde mevsimlere bağlı olarak saat dilimlerinde değişiklikler yapılıyordu. Ancak yaz saati ve kış saati olarak bildiğimiz bu değişimleri Türkiye artık uygulamayacak. Bir diğer deyişle, kış saati uygulanmasına ülke olarak geçmemiş olduk. Kış saati sisteminin uygulanmaması da saat konusunda bir takım problemlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle bilgisayarlar ile akıllı telefonlarda saat değişimi otomatik olarak yapıldığı için kişi kış saatine geçmemiş olsa bile saatlerde değişiklikler görülüyor. En çok akıllı telefonlar arasında Android problem yarattığı için kullanıcıların saat sorunu çözebilmesi için otomatik saat ayarını kapatması ve manuel olarak saati ayarlaması gerekiyor. Bu işlemlerinin uygulanmaması halinde android telefon kış saati sisteminde olacağı için hatalı saat algısı oluşuyor.

Android telefon kullanıcılarının mağdur olmaması için cihazlarında otomatik saat ayarını nasıl kapatacağına aşağıda yer vereceğiz.

android-saat-ss

 

Tarih ve zaman ayarı için ilk olarak telefon üzerinde Tarih ve Saat sekmesini bulunmalıdır. Uygulamalar >> Ayarlar >> Tarih ve Saat olarak bu adımları gerçekleştirmek mümkündür. Ardından zamanın otomatik ayarlanması aktifse devre dışı bırakın. Daha sonra manuel olarak tarih ve saat bilgilerini girebilirsiniz. Ayrıca saat dilimini de doğru olarak seçmeye özen göstermelisiniz.  Gereken ayarları uyguladıktan sonra işlemlerinizi kaydetmeyi unutmayın.  Ev tuşuna basarak ayarlarınızın telefon sistemine geçip geçmediğini ana sayfada görülen tarih ve saat widgetinden kontrol edebilirsiniz.  Henüz cihaz üreticileri Türkiye’deki saat uygulamasına uygun olarak cihaz güncellemelerini sağlamadığı için ancak yaz saatinde yeniden otomatik saat uygulaması kullanılabilecek. Mevcut dünya genelinde uygulanan güncellemeyi ise şimdilik kapatabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar