Teknoloji Haberleri

Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını sildi!

Apple ile Epic Games’in içinde yaşanan gerilim tırmanıyor. Söz konusu gerilime yönelik Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple …

Apple ile Epic Games’in içinde yaşanan gerilim tırmanıyor. Söz konusu gerilime yönelik Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple 28 Ağustos tarihini işaret etmişti. Beklenen oldu, Apple Epic Games geliştirici kullanıcı hesabını sildi. Neler olacak, işte konuya dair yeni detaylar:

Apple Epic Games geliştirici kullanıcı hesabını sildi, peki ne olacak?

Oyun dünyasının önemli gelişmeleri içinde yer alan Fortnite’ın hem iOS hem de Android tarafından kaldırılması farklı bir noktaya evrilmeye başladı. Biliyorsunuz, Apple tarafından App Store’dan kaldırılan Fortnite için Epic Games’in dava açtığı görülmüştü. Davada Fortnite’ın App Store’a gelmesi gündemde değilken, Apple 28 Ağustos tarihini vermişti. O gün geldi çattı ve Epic Games’in geliştirici hesabı da silinmiş oldu.

Oyunun artık App Store’a geri gelmesi gündemden düşmüş oluyor zira geliştirci kullanıcı hesabının silinmesi ve dava sürecinin hâlâ işler durumda olması işlerin yokuşa sürülmesi anlamına geliyor. Epic Games’in geliştirici kullanıcı hesabının silinmesi ise App Store üstünden diğer oyunlarının da silinmesi anlamına geliyor.

Epic Games’in Fortnite oyunu odakta olsa da sonuçta geliştirici firmasın Unreal Engine oyun motoru da bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz davanın ilk kararlarında da görüldüğü üzere Unreal Engine oyun motoru bu yasaklardan ve silinme durumlarından etkilenmeyecek. İlerleyen zamanda neler olacağını göreceğiz Lakin ne Apple’ın ne de Epic Games’in geri atacağı düşünülmüyor.

Apple’ın paylaşılan açıklaması:

“Epic Games’in geliştirici kullanıcı hesabını App Store’da sonlandırmak zorunda kaldığımız için hayal kırıklığına uğradık. Epic Games’teki ekiple uzun yıllar etkinlikleri ve oyunların sürümleri üstünde çalıştık. Mahkeme, Epic’in davası ilerledikçe App Store yönergelerine uymasını tavsiye etti Lakin Epic Games uymayı reddetti. Bunun yerine, App Store’un kaidelerinı ihlâl etmek için dizayn edilmiş Fortnite güncellemelerini tekrar tekrar gönderdiler. Bu, App Store’daki diğer tüm geliştiriciler için adil değil ve müşterileri mücadelelerinin ortasına koyuyor. Gelecekte tekrar beraber çalışabileceğimizi bekliyoruz, Lakin maalesef bugün bu mümkün değil. “

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ