Teknoloji Haberleri

Apple, Epic Games’in Kendisine Açtığı Davaya Karşı Kendi Davasını Açtı

Apple, bunaltan App Store kaidelerina meydan okuyan ve bazı zaman bunları bilerek çiğneyen Epic Games’e açtığı davayla aralarındaki “kavgayı …

Apple, Epic Games’in Kendisine Açtığı Davaya Karşı Kendi Davasını Açtı

Apple, bunaltan App Store kaidelerina meydan okuyan ve bazı zaman bunları bilerek çiğneyen Epic Games’e açtığı davayla aralarındaki “kavgayı” farklı bir boyuta taşıdı. Teknoloji devi, iddiasında uygulama mağazasının yalnızca bekçiliğini yapmadığını, buradan düzenli uygulama güncellemeleri, yeni işlevler ve reklamlar sunduğunu ileri sürdü.

Apple’ın davasında Epic’in Apple cihazlarındaki uygulamalarından 500 milyon dolar kazandığı bilgisi de yer aldı. Apple’ın bu girişimi, bugün 27 milyondan fazla geliştiriciye ve 1 milyar müşteriye ev sahipliği yapan uygulama mağazasını destekleme amacı taşıyor. Firma, Amerika Birleşik Devletleri’de 2,1 milyon işin Apple’ın “uygulama mağazası ekonomisi” ile desteklendiği iddiasını da tekrarladı. Firma, App Store’dan altığı kesintinin Google Play, Amazon Appstore, Steam ve Xbox gibi platformlardakine “yakın yahut aynı” olduğunu da sözlerine ekledi

Epic, Apple’a açtığı davda Apple’ın tekelci davrandığını ileri sürmüş ve uygulama mağazası üstündeki aşırı kontrolünün alternatif ödemeleri engelleyerek rekabete zarar verdiğini iddia etmişti.

Bu davaların ilgi çekmesinin nedeni, trilyon dolarlar değerindeki bir firmayla milyarlarca dolar değerindeki bir firma içinde olması. Epic’in yüzde 30’luk kesintiyi ödememe hakkı olabilir, Lakin Apple’ın kaidelerinı değiştirmek hakkında yargıçleri ikna edip edemeyeceği merak konusu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ