Teknoloji Haberleri

Apple, Kendi Arama Motorunu ve VPN’ini Hazırlıyor Olabilir

Apple, yeni bir rapora göre veri merkezi bileşenleri için büyük miktarda yatırım yapıyor. Tayvan’ın sunucu tedarik zincirinden gelen bilgilere …

Apple, Kendi Arama Motorunu ve VPN’ini Hazırlıyor Olabilir

Apple, yeni bir rapora göre veri merkezi bileşenleri için büyük miktarda yatırım yapıyor. Tayvan’ın sunucu tedarik zincirinden gelen bilgilere göre Apple, bu yatırımlara yılın ikinci çeyreğinde başladı.

Sunucu bileşenleri denildiğinde özellikle işlemciler, RAM ve depolama cihazları, bunların yanında ağ donanımları akla geliyor. Apple’ın sunucu bileşenlerine daha çok para harcamasının akıllara ilk getirdiği şey ise şirketin ana gelir kaynağı olan hizmetleri. şirketin hizmetlerinden daha çok kullanıcı faydalandıkça, sunucu ihtiyacı da artacaktır. Bununla beraber şirketin başka bir planı da olabilir.

Apple’ın DuckDuckGo gibi gizliliğe odaklı bir arama motoru sunabileceği iddiaları, ilk olarak 2015’te Applebot adlı arama botunun keşfedilmesiyle ortaya çıkmıştı. Google, Apple’da varsayılan arama motoru olmak için Apple’a milyarlarca dolar ödediğinden, Apple’ın kendi arama motorunu kullanması şirkete kısa zamanda büyük bir mali kayıp yaşatabilir. Lakin Apple kendi arama motorunu kullanıcılara kabul ettirebilirse, en büyük rakibinden kurtulabilir ve bazı zaman kullanıcılarından daha fazla bilgi toplayabilir.

Bunun yanı sıra birçok Apple kullanıcısı, Apple’dan bir süredir bir VPN hizmeti sunmasını da bekliyor. Sunulacak bir Apple VPN yahut iCloud VPN hizmeti, iPhone ve Mac kullanıcılarının bir miktar para ödeyerek gizliliklerini artırmalarına yardımcı olabilir. Yine de böyle bir hizmet gerçeğe dönüşse bile, tam bir VPN hizmeti kadar kapsamlı olmasını bizce beklemeyin.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ