Teknoloji Haberleri

Apple Music süratle büyüyor! Spotify’ın ensesinde

Apple Music ile Spotify içindeki fark kapanmaya başladı. Spotify hali hazırda müzik uygulamaları pazarının açık ara lideri konumunda. Lakin son …

Apple Music ile Spotify içindeki fark kapanmaya başladı. Spotify hali hazırda müzik uygulamaları pazarının açık ara lideri konumunda. Lakin son dönmde Apple Music, Spotify karşısında çok daha süratli bir büyüme ivmesi yakalamış görünüyor. Özellikle son dönenmde Apple Music abone sayısı dikkate değer bir biçimde artmış görünüyor.

Apple Music abone sayısı Spotify’ı yakalayabilir mi?

Spotify özellikle pandemi sürecinde bir çok rakibine karrşı durmakta zorlandı. Her ne kadar müzik uygulamaları pazarının en büyük oyuncusu olsa da, Apple Music kendi platformu üstünde Spotify ile olan açığı kapatmaya başladı.

Ortaya çıkan sayılara bakılırsa Spotify‘ın pazar payı ile Apple Music içindeki fark kapanmaya başladı. Son çeyrekte Spotify yüzde 6 gibi bir büyüme rakamı ile kerşımıza çıktı. En büyük rakibi olan Apple Music ise yüzde 10 gibi bir büyüme rakamı gerçekleştirdi.

Bu yüzde 4 civarında gerçekleşen fark, iki platformun içinde yer alan dev farkı hala eritebilmiş değil. Lakin uzman kişiler sayıların, Apple Music platformunun, iPhone kullanıcıları tarafından daha çok tercih edilmeye başladığını gösterdiği görüşünde. Bu tercihin sebebi olarak ise Apple kullanıcılarının iOS tabanlı uygulamalara daha fazla güvenmeye başlamasından kaynaklandığı düşünülüyor. Özellikle iOS kullanıcılarının Android kullanıcılarına göre daha fazla harcama yapması da bu pazarı daha da değerli yapıyor.

buna karşın Spotify, abone sayısıyla halen Apple’ın Music uygulaması karşısında büyük bir avantaja sahip. Şu an için Spotify 138 milyon ücretli abone sayısıyla zirvede. Apple Music ücretli abone sayısı ise 82 milyon gibi zirvenin oldukça uzağında bulunuyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ