Teknoloji Haberleri

Apple’dan düşündüren saklılık reklamı!

Veri gizliliği hakkında kullanıcıların güvenini kazanan ve iOS 14 ile konumu tam anlamıyla göstermemek başta olmak üzere birçok yeni gizlilik …

Veri gizliliği hakkında kullanıcıların güvenini kazanan ve iOS 14 ile konumu tam anlamıyla göstermemek başta olmak üzere birçok yeni gizlilik donanımıni kullanıcılarla sunmaya hazırlanan Apple yeni bir reklam filmi ile karşımıza çıktı.

Apple gizlilik reklamı ile karşımızda: Aşırı Paylaşım!

Reklama yakın zamandan incelediğimizde, gizlilik hakkında yapılan hatalıların keyifli bir biçimde canlandırıldığını göze çarpıyor. Hiciv tarzından yararlanılan reklamda, kişisel bilgileri herkesin içinde düşünmeden söyleyen kişiler belirtiliyor.

Safari  – “Boşanma avukatı bulmak için sekiz siteye baktım.”
Arka plan: Safari, yolunuza çıkan izleyicileri yokeder. Akıllı Takip Önleme donanımı, sizi bir siteden diğerine izleyen reklamverenleri durdurmaya yararlı olur.
Apple Harita – “Evim buraya 300 metre uzaklıkta.”
Arka plan: Harita uygulaması, verilerinizi Apple ID’nizle ilişkilendirmez ve Apple gittiğiniz yerlerin geçmişini tutmaz.
“Tüm hesaplarımın şifresi…”
Arka plan: Kredi ve banka kartı numaralarınız Apple tarafından gizlenir ve Apple, sizinle ilişkilendirilebilecek işlem bilgilerini saklamaz.
Apple Sağlık
“Kalp atış hızım şu anda 150, 151, 152, şimdi tekrar 150 oldu.” – Arka plan: Sağlık uygulamasının hangi bilgileri alabileceğini ve bu bilgilerin kimlerle paylaşılacağını siz kontrol edersiniz. mobil cihazınuz parola, Touch ID yahut Face ID ile kilitliyken Sağlık uygulamasındaki tüm sağlık ve fitness verileriniz şifrelenir. watchOS ve iOS’in en yeni sürümlerini kullanıyorsanız ve iki etkenlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz sağlık ve aktivite verileriniz Apple’ın okuyamayacağı bir biçimde yedeklenir.
Safari
İnternette gezinme deneyimi süratli, güçlü ve gizli olmalı. iOS 14 aracılığıyla Safari şimdi Süreklikinden çok daha süratli ve yetenekli. Üstelik gizliliğinizi korumanıza yol gösterecek çiçeği burnunda yollara da sahip.
Dünyanın en süratli cep mobil cihazı tarayıcısı Safari, ışık hızındaki JavaScript motoru aracılığıyla Android işletim sistemindeki Chrome’a kıyasla 2 kata kadar daha süratli JavaScript performansı sunuyor.
Safari, parolalarınızın veri ihlaliyle ele geçirilmediğinden emin olmak için kayıtlı parolalarınızı güvenli bir biçimde kontrol ediyor. Bunu yapabilmek için güçlü kriptografi tekniklerini kullanarak parolalarınızın türevlerini ele geçirilmiş parolalardan oluşan bir listeyle düzenli olarak karşılaştırıyor. Karşılaştırma işlemi, parola bilgilerinizin Apple dahil kimseye açıklanmadığı güvenli ve gizli bir yöntemle yapılıyor. bunun yanısıra kullandığınız bir parola güvenli değilse Safari sizi uyarıyor.
Gizlilik Raporu
Şimdi web sitelerinin gizliliğiniz hakkında nasıl hareket ettiğini daha iyi anlamak için Gizlilik Raporu düğmesine dokunmanız yeterli.
Apple ile Giriş Yap donanımı
Uyumlu uygulamalarda oturum açarken Apple ile Giriş Yap donanımıne kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece sahip olduğunuz hesabı kullanmaya devam ederken takip etmeniz gereken parola sayısını azaltıyorsunuz.
 
App Store’a eklenen gizlilik bilgileri
Şimdi App Store’dan uygulama indirmeden evvel her bir uygulamanın gizlilik şartlarını daha da iyi anlamanızı sağlayan bilgilere ulaşabiliyorsunuz.
Kayıt göstergesi
Bir uygulama mikrofonunuzu yahut kameranızı kullanırken ekranınızın üst kısmında bir gösterge beliriyor. Ve Denetim Merkezi’nde herhangi bir uygulamanın son zamanlarda onları kullanıp kullanmadığını görebiliyorsunuz.
ortalama konum
Yerel haberler yahut hava durumu gibi uygulamaları kullanırken tam konumunuz yerine ortalama konumunuzu paylaşabiliyorsunuz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ