Teknoloji Haberleri

Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14

Apple, bulut tabanlı oyun servisleri için geri adım attı. Hatırlanacağı üzere kaideleri ihlal ettiği gerekçesi ile xCloud ve Google Stadia …

Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14

Apple, bulut tabanlı oyun servisleri için geri adım attı. Hatırlanacağı üzere kaideleri ihlal ettiği gerekçesi ile xCloud ve Google Stadia ikilisini uygulama mağazasında görmek istemediğini söyleyen teknoloji devi, yeni kaidelerinı açıkladı.

Bundan böyle Xbox oyunlarını xCloud aracılığıyla iPhone ve iPad modellerinizde oynayabileceksiniz. Google Stadia oyunları da Apple cihazları ile tanışacak. Apple tarafından yapılan değişikliklerin son derece katı olduğunu söylemekte yarar var.

Apple bulut tabanlı oyun servisleri için geri adım attı

Bundan böyle iOS tabanlı bütün cihazlarda hem xCloud hem de Google Stadia oyunlarının oynanabilir hâle getirilmesi mobil oyun seven kullanıcıların yüzünü güldürdü. 44 yıllık firma tarafından dikte edilen güncel kurallar, birçok kişinin Apple’ı tekelcilik ile suçlamasına yol açtı.

Bulut tabanlı oyunların App Store’da yer alması için bütün kurallara harfiyen uyması gerekiyor. Bu kısımda yer alan her oyunun kendisine ait olan bir incelemeye, kendisine ait olan özel bir sayfaya, özenle hazırlanmış olan bir açıklamaya ve uygulama içi satın alma donanımıne sahip olması şart.

Şartlar yalnızca bunlarla sınırlı değil. Her oyunun App Store’dan indirilebilir olması, kullanıcılar tarafından da değerlendirilebilir olması, ebeveyn denetimine tabi olması ve ScreenTime gibi uygulamalar tarafından kontrol altına alınabilmesi de gerekiyor.

Bu oyunlara getirilen güncellemeleri de denetlemek isteyen Apple, ilgili oyunun para harcayanlar ile para harcamayanlar içinde bir dezavantaj yaratmamasını sağlayacak mükemmellikte olan bir oyun dengesine ev sahipliği yapmasını istiyor. Buna ek olarak Apple’ın bulut tabanlı oyun geliştiricilerinden Apple tarafından kodlanan satın alma altyapısını kullanmasını istiyor.

Ekran görüntülerinde de herhangi bir aksaklık istemeyen Amerika Birleşik Devletleri merkezli firma, bulut tabanlı oyun servislerinin kendi oyunları için tanıtım kataloğu hazırlayabileceğini sözlerine ekledi Bu kataloğun Apple tarafından hazırlanan uygulama içi satın alma donanımıni, abonelik sistemini ve “Apple ile Giriş Yap” donanımıni anlatması şart. Bu kataloğun tek bir App Store sayfası ile ilişkilendirilmesi isteniyor.

Kısacası Apple’ın geliştiricilerden dağınık değil toplu bir rapor sunması beklediğini aktarabiliriz. Bu kurallar iOS 14 sürümünün yayımlanması ile devreye girecek. Yeni kurallara “buradan“ varabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ