Teknoloji Haberleri

Apple’dan sevindiren iOS 14 kararı: Yüzler gülüyor

Apple ve iOS 14 aracılığıyla veri gizliliği meselesinde çiçeği burnunda bir sayfa açılacak. Her ana iOS güncellemesinde (iOS 11, iOS 12 yahut iOS …

Apple ve iOS 14 aracılığıyla veri gizliliği meselesinde çiçeği burnunda bir sayfa açılacak. Her ana iOS güncellemesinde (iOS 11, iOS 12 yahut iOS 13 gibi) kullanıcıların bilgi saklama hakkını ihlal eden uygulamalara darbe vuruluyor.

Yeni iOS sürümü ile tanışmaya sayılı günler kaldı. Bunun farkında olan Apple, uygulama geliştiren bireylere veri gizliliği politikasının değiştirileceğini bildiren bir e-posta gönderdi.

Reklam sektörü bu uygulama yüzünden büyük bir gelir kaybına şahitlik edebilir. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi, kullanıcılardan izin almayan Lakin onları takip eden yazılımlara savaş açtı.

Apple iOS 14 ile veri gizliliği politikasını nasıl değiştirecek?

2021 yılının başında yürürlüğe sokulacağı söylenen yeni veri gizliliği politikasında yer alan maddeler kullanıcıları korumaya yönelik. Bundan böyle iOS ve Mac kullanıcıları için uygulama yayımlayan geliştiriciler, geliştirdiği yazılımların kullanıcılardan nasıl bilgi topladığını ve bu bilgilerin nasıl bir dizinleme sistemi eşliğinde gizlendiğinı açıklamak zorunda.

bunun yanısıra topladığı tüm verileri Apple’a göstermekle yükümlü olan geliştiriciler, bilgi toplama metoduni kullanıcılar ile de paylaşacak. bununla beraber kullanıcılar bir uygulamayı yüklemeden evvel kendisinin karşı tarafa hangi bilgileri vereceğini görebilecek.

Yazılımcılar, kullanıcılardan topladığı bilgileri önümüzdeki ay Apple’a iletecek. Artık kullanıcıların haberi olmadan herhangi bir izleme yapılamayacak. Reklam sektöründen gelir elde eden bireyler, hazırladığı reklamlara en uygun olan hedef kitlesini bulmakta zorlanacak.

Bir kullanıcı kendisinin izlenmemesini talep ettiği takdirde hiçbir uygulama yahut hiçbir tarayıcı onu izleyemeyecek. Kullanıcılar, kendisinden bilgi talep eden yazılımlarla karşılaştığında veri gizliliği hususunda uyarılacak. Apple’ın veri gizliliği hakkında hâlihazırda uyguladığı politikaları görmek için “buraya“ tıklayabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ