Teknoloji Haberleri

Araç İçi İzleme Teknolojisi

Araç İçi İzleme Teknolojisi

Arabanız uzun zamandır tekerleklerin üzerinde bir yapıydı ancak bu çok uzun sürmeyecek. Otomobil üreticileri yakında kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı izlemek için kabinin içine radar ve lazerler ekleyecek ve bu, kişisel alışkanlıklarınızın izlenmesi anlamına gelecek.

Milimetre dalga radarı belki de en ilgi çekici araç içi algılama teknolojisidir. Aparatın kendisi çok kompakt olabilir çünkü frekansı çok yüksektir ve bu nedenle yayılan dalga boyu kısadır. Bir arabanın tavan döşemesine kolayca monte edilebilecek ve kabinine bakabilecek. Texas Instruments, otomobil üreticilerine bu görüşün yalnızca araçtaki nesneleri algılamakla kalmayıp aynı zamanda onları yetişkin, çocuk veya köpek olarak da sınıflandırabildiğini gösteriyor.
Aynı radarı bir koltuğun içine yerleştirerek sürücü gövdesinde, yeterli hesaplama gücüyle solunum hızının anlaşılabilmesi için çevrilebilecek küçük hareketleri tespit edebilirsiniz.

Startup Caaresys, radar temelli bir sistemi, arabadaki herkesin solunum ve kalp atışlarını izleyerek, özellikle arkadan görünmeyecek şekilde gizlenebilecek ve potansiyel olarak arabanın içinde bırakılabilecek bir çocuğu hissetmeye odaklandığını tahmin ediyor.
Diğer akıllı algılama senaryolarının aksine, kameraların hâkim olduğu bir Amazon Go mağazası gibi, otomobilin iç mekanları sıkışık ve koltuk gibi engellerle doludur. Radar, kameranın görüşünü engelleyen birçok şeyi görebilme avantajına sahiptir. Mevcut çalışmaların çoğu insan odaklı arabalara yönelik olsa da, aynı radar teknolojisi gelecekteki otomatik sürüş arabalarında yolcunun yönünü algılayabilir. Hava yastıkları ve diğer pasif güvenlik sistemleri, kimin hangi yöne dönük olduğuna bağlı olarak kendilerini çarpışmada yapılandırmak için akıllı radar algılamayı kullanabilir.

Araba tarafından mutlaka toplanmayan biyometri bile sizi izlemek için kullanılabilir. BSecur, her birimizin bir arabanın kilidini açmak veya sürüş sırasındaki durumumuzu izlemek için kullanılabilecek benzersiz bir ECG / EKG imzasına sahip olduğunu söyledi. Bu kalp kalıbı otomobilin işlemcileri için direksiyon simidindeki sensörler veya bir smartwatch üzerinden izlenebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ