Teknoloji Haberleri

Araştırmacılar Megalodon köpek balığının gerçek boyutlarını ortaya çıkardı!

İngiltere Bristol Üniversitesi ve Swansea Üniveristesi’nden araştırmacılar, megalodon köpek balığı ile ilgili araştırma sonuçlarını açıkladı …

Araştırmacılar Megalodon köpek balığının gerçek boyutlarını ortaya çıkardı!

İngiltere Bristol Üniversitesi ve Swansea Üniveristesi’nden araştırmacılar, megalodon köpek balığı ile ilgili araştırma sonuçlarını açıkladı. Miyosen ve Pliyosen dönemlerinde yaşadığı düşünülen megalodon köpek balığının boyutu bu araştırma ile ilk kez ortaya çıkmış oldu.

Büyük Balinalarla Beslenen Yalnız Bir Köpek Balığı

Megalodon köpek balığının fosilleri Büyük Okyanus’ta ve Atlas Okyanusu’nda bulundu. Yalnız yaşadığı ve su yüzeyine çıkan büyük balinalarla beslendiği bilinen köpek balığı heybetli görüntüsü ile Hollywood filmlerine sık sık konu olmuştu.

yalnızca Yüzgeçleri İnsan Boyutunda

Megalodon oldukça dev bir köpek balığı. Araştırma sonuçları Megalodon köpek balığının yalnızca yüzgeçlerinin yetişkin bir insan boyutunda olduğunu gösterdi. 

Megalodon Köpek Balığının Boyutları

Araştırmacılar, megalodonun toplam boyutunu bulmak için günümüzde yaşayan akrabalarıyla değişik karşılaştırmalar yaptı. Sonuçlara göre;

“Sahip Olduğumuz Tek Şey İzole Edilmiş Dişler”

Bristol Üniversitesi’nden paleobiyoloji alanında yüksek lisans derecesi olan Jack Cooper, çalışmayı “düş projesi” olarak nitelendirerek, “Köpek balıklarına Sürekli hayran oldum. Lisans öğrencisiyken, Güney Afrika’da büyük beyazlarla çalıştım ve Tabiki aralarına çelik bir kafesle korunarak daldım. İşte bu tehlike duygusu, aynı zamanda köpekbalıklarının çok güzel ve iyi adapte olmuş hayvanlar olması, onları incelemeyi çok çekici kılıyor. Megalodon, bana altı yaşındayken paleontoloji peşinde koşmam için ilham veren hayvandı, onu incelediğim için çok mutluyum. Bu benim hayalimdeki projeydi. Lakin, sahip olduğumuz tek şeyin çok sayıda izole edilmiş diş olduğunu düşünürsek hayvanla ilgili hala pek çok araştırmaya ihtiyacımız olduğunu düşünebilirsiniz” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ