Teknoloji Haberleri

ASUS Yeni GeForce RTX 30 Serisi Ekran Kartlarını Tanıttı! İşte Özellikleri!

ASUS, üç yeni NVIDIA® GeForce RTX™ ekran kartı serisini açıkladı. Yeni modeller içinde ROG Strix ve ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3090, GeForce RTX …

ASUS Yeni GeForce RTX 30 Serisi Ekran Kartlarını Tanıttı! İşte Özellikleri!

ASUS, üç yeni NVIDIA® GeForce RTX™ ekran kartı serisini açıkladı. Yeni modeller içinde ROG Strix ve ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3090, GeForce RTX 3080, ROG Strix ve ASUS Dual GeForce RTX 3070 bulunuyor. Yeni ekran kartlarında, NVIDIA Ampere mimarisini tamamlayan güçlü soğutma sistemleri, PCB’ler ve güç tasarımları bulunuyor. Yeni seri, rekabetçi oyunculuktan yüksek çözünürlüklü görüntülere kadar 3D oyun performansına dair en yeni ve en harika sahip olduğu özellikleri sunuyor.

2.nesil RTX modelleri olan yeni NVIDIA GeForce RTX 30 serisi GPU’lar, yeni RT Çekirdekleri, Tensor Çekirdekleri ve akış işlemcileriyle beraber geliyor. Tüm bunlar bir arada, etkileyici görüntülerin, mükemmel süratli kare hızlarının, oyunlar ve yaratıcı uygulamalar için yapay zeka destekli hızlandırma donanımınin ortaya çıkmasınısağlıyor. Bir evvelki seriye göre watt başına 1,9 kat daha fazla performanssağlayan NVIDIA Ampere mimarisine sahip olan RTX 30 Serisi, en üst modellerde 8K’ya ulaşan çözünürlüklerde grafik tecrübeleri sunuyor. GeForce RTX 3090, 3080 ve 3070, NVIDIA tarihinde GPU nesilleri içindeki en büyük teknolojik atılımı gerçekleştiriyor.

ROG Strix: Uçuşa Geçin

Baştan aşağı çiçeği burnunda birçok özellikle donatılan ROG Strix GeForce RTX 30 Serisi, yenilikçi termal tasarım ve etkileyici NVIDIA Ampere mimarisiyle geliyor. Metal hatlara sahip ön kapakta özel amaçlar için ayarlanmış üç adet Eksen Teknolojili fan bulunuyor. Ortadaki fan tam boy bariyer halkasına ve 13 adet kanada sahip. bununla beraber statik basıncı artırarak havanın soğutma bloğundan geçerek GPU ısı dağıtıcısına ulaşmasını sağlıyor. Dıştaki iki fanda ise 11’er adet kanat ve yarım boy bariyer halkaları bulunuyor. Bunlar daha fazla yatay dağılım sağlayarak havanın soğutma sisteminden daha iyi iletilmesini sağlıyor. Merkezdeki fanın tersi yönde dönen diğer fanlar aracılığıyla türbülans da azalıyor.

Kartın 2,9 yuva yer kaplayan gövdesinin büyük bir bölümünü kapsayan soğutma bloğu, yüksek hava akımından yararlanacak biçimde tasarlandı. Isıyı grafik işlemciden alıp soğutma bloğuna iletmek için, ısı dağıtıcısının yüzeyi pürüzsüzlüğü mikroskobik düzeyde artıran MaxContact teknolojisiyle cilalandı. Ekstra düz yüzey GPU ile daha iyi temas ederek ısı aktarımını artırıyor.

Kartta yalnızca soğutma sistemi iyileştirilmiş değil. Birinci sınıf kapasitörler, bobinler ve güç aşamaları da milisaniyeler içinde yüzlerce watt gücü zahmetsizce sağlıyor. PCB’ye ASUS’a özgü Auto-Extreme otomatik üretim süreciyle lehimlenen ve Super Alloy Power II adı verilen bu bileşenler, sağlamlaştırılan birleşme noktalarıyla kartların zorlu herkes tarafından bilinenları karşılamasını sağlıyor.

Kartlarda bunun yanısıra PWM fanlarının CPU ve GPU sıcaklıklarına göre ayarlanmasını sağlayan FanConnect II başlıkları bulunuyor. Bu fanlar, zorlu 3D uygulamalar ve işlem yükleri için ekstra hava akışı elde ediyor. Kartının herkes tarafından bilinen ayarlarını süratli ve kolay bir biçimde değiştirebilmek isteyen kullanıcılar, yazılıma ihtiyaç duymadan dahili Dual Bios donanımıyle “performans” ve “sessizlik” modları içinde tercih yapabiliyor. Kullanımı kolay bir diğer özellik ise güç kaynağının voltajını takip eden yerleşik voltaj algılama devresi. Bu devre geçici voltaj düşüşlerini hızla tespit edebiliyor. Böyle bir durum yaşandığinda, güç kaynağında bir sorun olduğunu gösteren kırmızı LED ışık yanıyor. bununla beraber, oyun sırasında problem olduğunda bunun kaynağı kolaylıkla bulunabiliyor.

Ekran kartının ön kısmında da değişik yenilikler var. Adreslenebilir RGB kısım Armoury Crate yazılımıyla kişiselleştirilebilirken, Strix’in güçlendirilmiş metal çerçevesi dayanıklılık sağlıyor.

Kart çevrildiğinde geniş bir havalandırma açıklığına sahip metal arka plaka görülüyor. Bu açıklık sıcak havanın GPU soğutucusuna geri dönmeden çıkış fanlarına iletilmesini sağlıyor. GPU’nun altındaki yuva ise işlemci ile ısı dağıtıcı içinde sürekli bir basınç uyguluyor. Giriş çıkış yuvalarında tercih edilen paslanmaz çelik, bağlantı noktalarını koruyor ve kartın daha sağlam monte edilmesini sağlıyor.

ROG Strix GeForce RTX 30 Serisi ekran kartlarındaki tüm bu tasarım sahip olduğu özellikleri, termal tasarımda mükemmel bir atılım meydana getiriyor. NVIDIA Ampere mimarisinin performansı da eklendiğinde, oyuncular rekabetçi yapımlarda inanılmaz kare hızları ve AAA oyunlarda yüksek çözünürlükle akıcı oyun tecrübeleri elde edecek.

TUF Gaming: TUF sağlamlığı

TUF Gaming GeForce RTX 30 serisi daha sağlam güç ve soğutma için tamamen baştan tasarlandı. Tamamen metalden üretilen ön kapakta, dayanıklı çift rulmanlı yapıya sahip eksen teknolojili güçlü fanlar bulunuyor. Fan dönüşü türbülansı azaltmak için optimize edilirken, durma modu ise düşük sıcaklıklarda üç fanı da tamamen kapatıyor. Bunların altındaki bağımsız GPU ve bellek soğutma blokları, sıcaklıkları sıkı kontrol altında tutuyor.

TUF Gaming serisinin karakteristik sahip olduğu detaylarını taşıyan bu ekran kartında kullanılacak bileşenler dayanıklılık ve gücüne göre seçildi. Birinci sınıf bobinler ve MOSFET’lere ek olarak askeri sınıf herkes tarafından bilinenları karşılayan kapasitörler aracılığıyla TUF modelleri rakiplerinin önüne geçiyor. Auto-Extreme otomatik üretim süreci, bileşenlerin doğru monte ve sağlam monte edilmesini sağlıyor. Kartlar, gerektiğinde kusursuz bir biçimde performans sağladıklarından emin olmak için 144 saatlik zorlu onay testlerinden geçiyor.

Arka kısmın büyük bölümünü kaplayan metal plakada geniş bir havalandırma açıklığı da bulunuyor. Bu açıklık sıcak havanın GPU soğutucusuna geri dönmeden çıkış fanlarına iletilmesini sağlıyor. GPU’nun altındaki yuva ise işlemci ile ısı dağıtıcı içinde sürekli bir basınç uyguluyor. Giriş çıkış yuvalarında tercih edilen paslanmaz çelik, bağlantı noktalarını koruyor ve kartın daha sağlam monte edilmesini sağlıyor. Kullanışlı bir konuma yerleştirilen Dual Bios anahtarı, yazılım kullanmadan kartın varsayılan performans profilini değiştirme imkânı veriyor.

ASUS Dual: 2 Kat Fan. 2 Kat Eğlence

Yeni NVIDIA Ampere mimarisi deneyimini en saf haliyle sunan ASUS Dual GeForce RTX 3070, performans ve yalınliği benzersiz bir biçimde birleştiriyor. Amiral gemisi ekran kartlarındaki gelişmiş soğutma teknolojilerinden yararlanan Dual, stil kadar malzeme kalitesine de önem vererek dengeli bir sistem için mükemmel bir tercih sunuyor.

yalın ön koruma, iş istasyonlarının ve özenle hazırlanan oyun sistemlerinin estetik görünümüne uyum sağlıyor. İki adet dayanıklı Eksen Teknolojili fan, yeterli hava akımı sağlamanın yanı sıra düşük sıcaklıklarda otomatik olarak tamamen duruyor. Auto-Extreme Teknolojisi, bileşenler üstündeki termal zorlanmayı azaltıyor ve güçlü temizlik kimyasallarının kullanılmasını önlüyor. Sonuçta doğaya daha az etki eden ve daha az güç tüketimi tercih edilen bir üretim süreci ortaya çıkmakta. Alüminyum arka plaka ve paslanmaz çelik giriş çıkış yuvası PCB’nin eğilmesini önlüyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

ROG Strix GeForce RTX 3090

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3090

l   NVIDIA GeForce RTX CUDA çekirdekleri: 5248

l   24 GB GDDR6X bellek

l   PCIe arayüzü: 4.0

l   2 x Yerleşik HDMI 2.1 çıkışı

l   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a

l   NVIDIA GeForce RTX CUDA çekirdekleri: 5248

l   24 GB GDDR6X bellek

l   PCIe arayüzü: 4.0

l   2 x Yerleşik HDMI 2.1 çıkışı

l   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a

 

 

ROG Strix GeForce RTX 3080

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080

l   NVIDIA GeForce RTX CUDA çekirdekleri: 4352

l   10 GB GDDR6X bellek

l   PCIe arayüzü: 4.0

l   2 x Yerleşik HDMI 2.1 çıkışı

l   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a

l   NVIDIA GeForce RTX CUDA çekirdekleri: 4352

l   10 GB GDDR6X bellek

l   PCIe arayüzü: 4.0

l   2 x Yerleşik HDMI 2.1 çıkışı

l   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a

 

 

ROG Strix GeForce RTX 3070

ASUS DUAL GeForce RTX 3070

l   NVIDIA GeForce RTX CUDA çekirdekleri: Sonra Belirlenecek

l   8 GB GDDR6 bellek

l   PCIe arayüzü: 4.0

l   2 x Yerleşik HDMI 2.1 çıkışı

l   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a

l   NVIDIA GeForce RTX CUDA çekirdekleri: Sonra Belirlenecek

l   8 GB GDDR6 bellek

l   PCIe arayüzü: 4.0

l   2 x Yerleşik HDMI 2.1b Çıkışı

l   3 x Yerleşik DisplayPort 1.4a

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ