Teknoloji Haberleri

Ay’daki Pasın Nasıl Oluştuğu Bulundu; Hatalılardan Biri Dünya Çıktı

Pas, yani demir oksitin Tamamen doğal olarak ortaya çıkması için oksijen ve suya ihtiyaç var. Bu yüzden Ay gibi genellikle kuru ve oksijenden …

Ay’daki Pasın Nasıl Oluştuğu Bulundu; Hatalılardan Biri Dünya Çıktı

Pas, yani demir oksitin Tamamen doğal olarak ortaya çıkması için oksijen ve suya ihtiyaç var. Bu yüzden Ay gibi genellikle kuru ve oksijenden tamamen yoksun bir yerde pasın ortaya çıkması beklenmez. Lakin Ay’da pas bulundu ve araştırmacılar şimdi bunun sebeplerini araştırıyorlar.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün Chandrayaan-1 yörünge aracının verilerini ele alan bir incelemede Ay’ın kutuplarındaki taşların, diğer bölgelere kıyasla farklı bir bileşimi olduğu yaşandı. Araştırmanın lideri Shuai Li, ayrıntılı bir incelemeyle hematit yani yaygın bir demir oksitin (bu sebeple pasın) varlığını fark etti. Araştırmacı, bulguları onaylatmak için NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’na başvurdu.

Pasın Ay’da ortaya çıkmasının birkaç nedeni olduğu düşünülüyor, burada Dünya’nın da payının olduğu bilgisi yer alıyor. Teoriye göre Ay’a ulaşan toz parçacıkları, Ay’ın uzak noktalarındaki suyun ortaya çıkmasına faydalı oluyor ve Böylece su, yüzeydeki demir ile bir araya geliyor. Dünya’nın payı ise bir miktar oksijenin Ay’a ulaşmasıyla gerçekleşiyor. Araştırmacıya göre bu olay, milyarlarca yıldır yaşanıyor ve yeni değil.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ