Teknoloji Haberleri

Bakan Varank’tan rektörlere ihtar

1-6 Eylül tarihleri içinde Körfez Yarış Pisti’nde koşulan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları‘nda sona gelindi. Etkinlik süresince …

1-6 Eylül tarihleri içinde Körfez Yarış Pisti’nde koşulan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları‘nda sona gelindi. Etkinlik süresince organizasyonu takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşması anında rektörlere uyarısı ise dikkatlerden kaçmadı.

Efficiency Challenge’da ödüller sahiplerini buldu

Teknofest içerisinde bu yıl 16. kez yapılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK ortaklığı ile gerçekleştirilen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları‘nda son gelindi. 38 farklı üniversiteden 48 ayrı takımın katılımı ile gerçekleşen yarışlar elektromobil ve hidromobil olmak üzere 2 ayrı kısımda yapıldı.

Elektrikli araç yarışmasında üçünlüğü Yıldız Teknik Üniversitesi elde ederken, ikincilik kürsüsüne Sakarya Uygulamalı Bilimlier Üniversitesi takımı çıktı. Elektromobil kategorisinde birincilik ise İstanbul Üniversitesi‘nin oldu. Etkinlik içerisinde teknik kategorilerden dizayna kadar farklı alanlarda ödüller sahiplerini buldu.

Katılan gençler Formula 1 İstanbul GrandPrix’sini izleyecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank etkinlik içerisindeki konuşmasında gençlere seslendi. Bundan sonraki senelerde organizasyonun İstanbulPark pistinde gerçekleştirileceğini ve 16. Efficiency Challenge’a katılan gençlerin yeniden organizasyon takvimine alınan Formula 1 İstanbul Grand Prix‘sine ücretsiz katılabileceklerini müjdeledi.

Bakan Varank: ”Sizlere teşekkür ediyorum ama rektörlerinize…”

Gençlerin etkinlik içerisindeki çabasına methiyeler düzen Bakan Varank’tan rektörlere uyarı geldi. Bakan Varank sözlerine şu biçimde devam etti:

”Bu bir performans yarışması. Burada gençlerimiz alternatif enerji kaynakları ile sıfırdan araba üretiyorlar. Hem ülkeleri hem de kendileri adına mühim bir işe imza atıyorlar. Bu yolda başarılı olanları da evvelki adımlarda elenenleri de gönülden kutluyorum. Geleceğin Türkiye’sindeki en mühim mühendislerin buradaki genç adaylar içinden çıkacağına inanıyorum.

Ben tekrar bu heyecanı yayınladığınız için sizlere, ailelerinize ve sponsorlara teşekkür ediyorum. Ama üniversite rektörlerimize buradan mühim bir çağrım var. Bazı talebelerimiz rektörlerinden yeterince destek alamadıklarını ilettiler. Hocalarımız bu projelere daha fazla özen göstermeliler. Biz TÜBİTAK olarak gereken desteği veriyoruz, üniversitelerimizden de gençlerimize sahip çıkmalarını bekliyoruz.”

Bakan Varank’tan gelen proje destekleri hakkındaki bu önemli uyarı talebelerden alış topladı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ