Teknoloji Haberleri

Beynimizi daha iyi çalıştıran 10 kural

Beynimizi daha iyi çalıştıran 10 kural

Beyini Daha İyi Çalıştıran 10 Kural

İnsan vücudunda bulunan bütün organlar önemlidir ama bunların koordineli bir biçimde çalışması ve insanların daha kaliteli bir hayat sürebilmeleri için en iyi şekilde çalışması gereken organların başında beyin gelmektedir. Araştırmacılar ve doktorlar beynin yeterince kullanılmadığını ve aslanda çok daha büyük bir kapasitesi olduğunu belirtmektedirler. Bu nedenle kişilerin kendilerini geliştirmek ve hastalıklardan korunmak için beyinlerinin daha iyi çalışmasını sağlamak için çeşitli yöntemler kullanmaları gerekmektedir. Bu yöntemler ile çocuk ve gençlerin beyinlerini daha iyi kullanarak hayatta daha başarılı olabilmekte yaşlılar ise bu yöntemleri kullanarak demans ve Alzheimer gibi hastalıklardan korunabilmektedirler. Önemli olan bu yöntemlerin düzenli olarak kullanılması ve kişinin kendini geliştirme çabalarından vazgeçmemeleri olacaktır. Bunun için neler yapılabileceği aslında ortak görüşler olarak ortaya konmaktadır.

Beyni Geliştiren ve Koruyan Kurallar

Beslenme bu anlamda çok önemli ve protein açısından zengin besinlerin tüketilmesi şart olarak belirtiliyor. Düzenli kahvaltı yapmak beynin performansını arttırıyor bunun yanında çok tüketilen gazlı içecekler ise tam tersi bir etki yapıyor. Balık ve ceviz gibi yiyecekler hafızayı güçlendiren yiyecekler ve bunların da düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Bazı ilaçlarda beyni uyanık tutarak çalışmasını sağlıyor ve beynin bir bölgesinden diğerine bu şekilde veri akışı sağlanabiliyor. Klasik müziğin beyin gelişimine katkıda bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bulunmakta ve bu nedenle de çocuklarının gelişimine önem veren kadınlar daha hamilelik zamanlarında Mozart dinleyerek onların daha zeki çocuklar olarak doğmalarını sağlamaktadırlar. İlerleyen yaşlarda da dinlenen klasik müzik bu gelişime katkıda bulunmaktadır. Diğer müzik türleri için ise beynin gelişimine bir katkıda bulunduğu söylenemez.

Hafıza oyunları da beyin gelişimi için önemli bir yer tutmakta ve bu şekilde hafızayı güçlendiren oyunları oynayan kişiler karşılaştıkları problemleri daha kolay çözmenin yanında beyinde ki yaşlanmanın durdurulması açısından da fayda görmektedirler. Zor matematik soruları çözmeleri sağlanan çocukların IQ puanlarında artış gözlenmiş ve böylece beyni zorlayıcı zihinsel egzersizlerin de faydalı oldukları kanıtlanmıştır.

Düzenli Hayat Beyni Geliştiriyor

İyi bir uyku düzenine sahip olan kişilerin beyinlerinin daha iyi çalıştığı gözlenmiş ve uyku düzeni bozu olan insanlarda ise bunun tersine konsantrasyon güçlüğü gözlenmiştir. İyi bir gece uykusunun öğrenmeyi kolaylaştırdığı da kesin olarak kanıtlanmıştır. Yürüyüş yapmak ve bunu özellikle de düzenli olarak en az haftada üç kez yarım saat olacak şekilde yapmak beden sağlığı kadar beyin sağlığı içinde çok önemli ve faydalı bulunmaktadır. Bu yürüyüşler ile insanların konsantrasyonları artmakta, öğrenme ve mantık gücünü de yaklaşık % 15 oranında arttırmaktadır.

Hobi sahibi olan kişilerin de beyinlerini daha iyi kullandığı gözlemlenmekte ve özellikle de bulmaca çözen, örgü ören yaşlıların Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin düştüğü görülmektedir. Konsantrasyon egzersizleri yapmak ve bunu üzün süreli olarak sağlayabilmek de beynin performansını yükseltmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ