Teknoloji Haberleri

Bilgisayar Gözlükleri Almayı Mı Düşünüyorsun? Önce Bunu Oku

Bilgisayar Gözlükleri Almayı Mı Düşünüyorsun? Önce Bunu Oku

Bütün kariyerim, bir bilgisayar başında, parlak ekrana bakarak geçirdim ve ben tek değilim. Ortalama bir ofis çalışanı, bir bilgisayar ekranının önünde yılda 1.700 saat harcıyor. Ve tam da ofisteyken – telefonlarımızı bütün gün kullanmaya da bağımlıyız. Tüm bu tarama zamanları, göz yorgunluğu, baş ağrıları ve uykusuzluk gibi vücudumuz ve zihinlerimiz üzerinde çeşitli kötü etkiler yaratıyor gibi görünüyor.

Bu sorunlarla mücadele etmek için, göz yorgunluğunu gidermekten daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için her şeyi vaat eden, mavi ışık engelleyici gözlük olarak da adlandırılan bir çift bilgisayar gözlüğü alabilirsiniz.

Bulmak eskisi gibi zor değil artık Felix Gray ve Peepers gibi şirketlerin birçok şık seçenekleri var. Reçeteli gözlükleriniz için mavi ışık engelleyici lensler bile alabilirsiniz. Peki mavi ışık engelleyen gözlükler, günde 8 artı saat bir ekrana bakan hepimiz için bir fark yaratır mı? Cevap evet ya da hayır kadar basit değil.

Her gün saatlerce ekrana bakmak kötü mü? Kısa cevap?

Muhtemelen. Doktorlar ve araştırmacılar büyük ölçüde sürekli büyüyen ekran zamanımızdan kaynaklanan iki konuya odaklanıyor:

Dijital göz yorgunluğu ve mavi ışığa maruz kalma. Amerikan Optometrik Birliği’ne göre, dijital göz yorgunluğu “uzun süreli bilgisayar, tablet, e-okuyucu ve cep telefonu kullanımından kaynaklanan bir grup göz ve görme sorunudur.” Bu konular bulanık görme ve kuru gözler, baş ağrıları ve boyun ağrıları arasında değişmektedir.

Bütün gün ekranlara bakarak, sayısız soruna yol açtığı söylenen mavi ışık dalgalarına da maruz kalıyoruz. Mavi ışığa maruz kalmanın gözlerinizi nasıl etkilediğine dair çelişkili kanıtlar var, ancak doktorlar ve araştırmalar sirkadiyen ritminizi etkileyeceği konusunda hemfikir. 

Mavi ışık nedir?

İnsanların gördüğü tüm görünür ışıklar, gökkuşağının spektrumunu ve kırmızıdan menekşeye olanları içerir. Bu spektrumda mavi ışık dalgaları var ve bu da uyanık ve iyimser kalmamıza yardım ettiği söyleniyor.

Mavi ışık veren nedir?

Herhangi bir görünür ışık kaynağı güneş, dokunmatik ekran veya bir ampul olsun, mavi ışık dalgaları yayar. Her gün güneşten bol miktarda mavi ışık dalgası alıyoruz, ancak hava karardıktan sonra hala birçok yapay kaynaktan maruz kalıyoruz.

Mavi ışık uykuyu nasıl etkiler?

Güneş battığında, ışık eksikliği vücudumuzu melatonin üretmeye başladığına işaret ediyor, bu da bizi uykuya daldırmaktan sorumlu olan hormon. Yapay ışığın ortaya çıkmasından önce, güneş uyku programlarımızı düzenledi. Ama bugün, bütün gün ve geceleri ışığa maruz kalıyoruz. Karanlıktan sonra herhangi bir ışık dalgalarına maruz kalmak vücudumuzun melatonin üretimini geciktirirken, mavi ışık dalgaları özellikle sorunlu olabilir, çünkü bizi uyarıyorlar.

Öte yandan, mavi ışık, olağan sirkadiyen ritmimizi engelleyerek uyku sorunlarının üstesinden gelmemize yardımcı olabilir. Örneğin, Lumos maskesi, jet gecikmesinin etkilerini hafifletmek için ışık terapisi kullanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ