Teknoloji Haberleri

Bilim insanları: Karanlık unsur imajları beklenenden fazla çarpıtıyor!

Bilim adamları, konu karanlık madde olduğunda , bulmacanın bir yahut iki parçasının eksik olduğunu bir kez daha fark ettiler. Karanlık maddenin …

Bilim insanları: Karanlık unsur imajları beklenenden fazla çarpıtıyor!

Bilim adamları, konu karanlık madde olduğunda , bulmacanın bir yahut iki parçasının eksik olduğunu bir kez daha fark ettiler.

Karanlık maddenin kainatin dörtte birinden çoksını oluşturduğunu fark eden bilim kişilerı, hala doğrudan nasıl göreceklerini keşfedemediler. (Karanlık maddenin adı bu sahip olduğu detaylarından gelir: Işığı yaymaz, soğurmaz yahut yansıtmaz.)

Karanlık Madde Görüntüleri Beklenenden Daha Fazla Çarpıtıyor

Bir karanlık madde öbeği etrafındaki alanı büküyor ve diğer taraftaki nesnelere bakışımızı değiştiriyor. Lakin yeni bir araştırmaya göre, bazı ufak kümeler uzayı bilim adamlarının beklediğinden çok daha fazla çarpıtıyor.

“Teorik Modellerimizde Yakalayamadığımız Bir Özelliği Var”

Yale Üniversitesi’nden teorik astrofizikçi ve yeni araştırmanın yazarlarından Priyamvada Natarajana yaptığı açıklamada, “Gerçek kainatin şu anki teorik modellerimizde yakalayamadığımız bir donanımı var” dedi. “Bu, karanlık maddenin doğası ve sahip olduğu özellikleri hakkındaki mevcut anlayışımızdaki bir boşluğa işaret edebilir, çünkü bu mükemmel veriler, karanlık maddenin en ufak ölçeklerde ayrıntılı dağılımını araştırmamıza izin verdi.”

Galaksi Kümeleri Yeniden İncelendi

Yeni araştırmayı gerçekleştiren bilim kişilerı, karanlık maddenin mevcut teorik modelleri tekrar kontrol etmek istediler. Böylece büyük miktarda karanlık maddeyi saklayan galaksi kümelerini yeniden incelediler.

İtalya’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden kozmolog ve yeni kitabın baş yazarı Massimo Meneghetti “Gökada kümeleri, kainatin bilgisayar simülasyonlarının karanlık madde ve onun ışıklı madde ile etkileşimi hakkında çıkarımda bulunabileceğimiz, güvenilir bir biçimde yeniden üretip üretmediğini anlamak için ideal laboratuvarlardır.” dedi.

Kümelerdeki Karanlık Maddenin Haritası Çıkarıldı

Araştırmacılar , Şili’deki Hubble Uzay Teleskobu ve Büyük Teleskop olmak üzere iki cihaz tarafından toplanan üç farklı gökada kümesinin gözlemlerini kullandılar ve karanlık maddenin ışığı nasıl çarpıttığını hesaplayarak, kümelerdeki karanlık maddenin haritasını çıkardılar.

Bilim kişilerı bulmayı bekledikleri büyük çaplı ışık çarpıtmaları içinde, karanlık maddeyi gizleyen, daha ufak küme gökadaların konumlarında ufak eğrilmeler tespit ettiler. 

Karanlık Maddenin Nasıl Davrandığı hala Çözülemedi

Lakin araştırmacılar, karanlık madde haritasını bir modelin karanlık maddenin küme galaksilerinde neye benzeyebileceğine dair tahminleriyle birleştirdiklerinde, iki manzara aynı hizaya gelmedi. Bu, bilim adamlarının karanlık maddenin nasıl davrandığına dair bilmeceyi hala çözmedikleri anlamına geliyor.

Karanlık Madde Neye Benziyor?

Gökbilimciler tarafından geliştirilen yeni bir simülasyon, eğer ki görebilseydik karanlık maddenin neye benzeyebileceğini ortaya koydu.

Karanlık maddenin karanlık ve soğuk olduğu, galaksilerin etrafında haleler de oluşturduğu biliniyor. Peki karanlık madde neye benziyor?

Gökbilimciler sık sık yeni modeller geliştiriyor. Bu modellerin doğruluğunu test etmek için gözlemlerle ve özelleştirilmiş bilgisayar simülasyonları ile kıyaslıyorlar.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden bir ekip de bu simülasyonlardan bir tanesini gerçekleştirdi. Simülasyonda, karanlık maddenin bir protondan 100 kat daha kütleli zayıf etkileşimli büyük kütleli parçacıktan (WIMP) oluştuğu var sayıldı.

Tüm Kütle Ölçeklerinde Haleler Oluştu

Benzer WIMP karanlık madde bilgisayar simülasyonları daha evvel de gerçekleştirilmişti Lakin bu seferki simülasyonda karanlık madde, aynı gözlemlendiği gibi galaksiler etrafında haleler oluşturdu. Lakin şaşırtıcı olan bu halelerin tüm kütle ölçeklerinde oluşmasıydı. Bu halelerin benzer yapıları da vardı; en yoğun oldukları yer merkezleri, daha dağınık oldukları yer uçlarıydı.

Gama Işınları

Karanlık madde ile ilgili ortaya atılan fikirlerden bir tanesi de karanlık madde parçacıkları çöktüğünde gama radyasyonu yaymalarıydı. Gama ışınları üstünde yapılan gözlemlerde, galaksimizin merkezinden gama ışını fazlalığı geldiğine dair ipuçları yakalanmıştı ki bunu karanlık maddenin tetiklediği düşünülüyor. Bu simülasyon modelinde de gama radyasyonunun çoğunluğu ufak halelerden geliyordu.

Halenin boyutunun gama ışını spektrumunu etkilediği düşünülecek olursa bu modelin, Samanyolu Galaksisi ve diğer galaksilerdeki gama ışını fazlalığına dair belirli tahminler yapılmasını sağlayacağı düşünülüyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ