Teknoloji Haberleri

BİLSEM’den korona virüse karşı siper maske

BİLSEM’den korona virüse karşı siper maske

Ülkemizde etkisini arttıran koronavirüs salgınında canla başla çalışan sağlık çalışanlarına yönelik alkış desteğine bir  yeni destek daha eklendi. Sağlık çalışanlarımızı bu zorlu günlerde coronavirüs hastalarını tedavi ettikleri esnada kendilerini daha iyi koruyabilmeleri için Uşak Bilim ve Sanat Merkezi‘nde (BİLSEM) aracılığıyla 3D (üç boyutlu) yazıcıyla yüz koruyucu diğer adıyla “siper maske” üretilmeye başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aracılığıyla koronavirüs salgınıyla daha etkili mücadele vermek için gerçekleştirilen bu üretim çalışmasına bir yenisi daha katıldı. Buna göre BİLSEM‘de sağlık çalışanları için yüz koruyucu siper üretimi başladı. Siper maskeler, özel bir yazılım sayesinde tek yazıcıdan günde 7-8 adet üretilebiliyor.

ÜRETİMİ ORTALAMA 2 BUÇUK SAAT KADAR
Meslek liselerinin koronavirüs salgını nedeniyle dezenfektan, maske, tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başlamasının ardından BİLSEM de harekete geçerek sağlık çalışanları için yüz koruyucu siper üretmeye başladı. Bu kapsamda Uşak BİLSEM’de, 3D yazıcı ile yapımı yaklaşık 2 buçuk saat süren siper maskelerden üretilmeye başlandı. Özel bir yazılım ardından hazırlanan maskelerden tek yazıcıyla günde 7 ile 8 adet üretiliyor. Uşak BİLSEM Müdürü Hakan Erdal, bu işi gönüllü olarak yaptıklarını belirterek, Uşak Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilecek olan 3D yazıcı desteğiyle üretim kapasitesinin artırılacağını kaydetti.

SİİPER MASKEYİ PARA TALEP ETMEDEN GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Hakan Erdal, bu işe sağlık çalışanlarına destek amaçlı başladıklarını dile getirerek, üretimin talebi karşılamak amacıyla seri şekilde devam edeceğini aktardı. Erdal açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ülkemiz kötü bir süreçten geçiyor. Bu süreçte bizler neler yapabileceğimizi düşündük. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un talimatıyla kurumlarımızda bulunan 3D yazıcıyla sağlık personelimizi korumak için yapabileceklerimiz hakkında çeşitli görüş alışverişinde bulunduk ve koruyucu siper yapmaya karar verdik, ardından üretime başladık. Üretilen siperleri, İl Sağlık Müdürlüklerine teslim ediyoruz. Bu işi herhangi bir ücret talep etmeden yapıyoruz. Çünkü sağlık personellerimiz bizler için özveriyle çalışıyorlar. Bizler de onlar için ufak bir katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu bize.”

AMACIMIZ, GÜNDE EN AZ 50 SİPER MASKE ÜRETMEK
Tek yazıcıyla üretim gerçekleştirdiklerini belirten Erdal, yazıcı sayısının artmasıyla siper maske sayısının da artacağını ifade ederek, “Normalde üç boyutlu bir yazıcıyla, bir siperin basımı 2 buçuk saat sürüyor. Günde 7 ile 8 maske üretebiliyoruz. Uşak Valimiz Funda Kocabıyık’ın ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Bülent Şahin’in destekleriyle Uşak’taki bütün üç boyutlu yazıcıları bir araya getirip günlük kapasitemizi en az 50 maske olacak şekilde arttırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ