Teknoloji Haberleri

Bluetooth’ta Artık de BLURtooth Tehlikesi Ortaya Çıktı

École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ve Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Bluetooth 4.0’tan Bluetooth 5.0’a kadar kablosuz …

Bluetooth’ta Artık de BLURtooth Tehlikesi Ortaya Çıktı

École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ve Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Bluetooth 4.0’tan Bluetooth 5.0’a kadar kablosuz bağlantı herkes tarafından bilinenlarında yeni bir açık keşfetmiş. İki akademik araştırmacının, “çift modlu” Bluetooth cihazlarını etkileyen ve BLURtooth adını verdikleri bu yeni güvenlik açığı, Bluetooth Classic ve Bluetooth Low Energy (BLE) bağlantı türlerini kullanan cihazları tesirliyor.

BLURtooth metodu, Bluetooth Classic ve Bluetooth Low Energy (BLE) eşleştirme sırasında paylaşılan güvenlik anahtarlarının gücünün yükseltilmesi ve alçaltılması ile üzerine yazılması ile tamamlanıyor. Tabii ki bunu yapan kişinin de menzil içinde olması şartı koşulurken, araştırmanın yayınlanmasının daha sonra Bluetooth SIG’den de süratli bir açıklama yapılmış.

Bluetooth SIG (Special Interest Group) tarafından paylaşılan açıklamada işlemin nasıl gerçekleştiği ayrıntılarıyla belirtilirken, kullanıcıların bundan korunma yolunun cihazlarını güncel tutmak olduğu da paylaşılmış. Bluetooth SIG, Bluetooth kullanıcılarının, cihaz ve işletim sistemlerini üreticilerin önerdiği gibi en son güncellemeleri yüklediklerinden emin olması gerektiklerini söylüyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ