Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Bulaşıcı kilo alımı Türkiye’de yemek merakını körüklüyor

Diyetisyenler son yıllarda popüler oldu Obezite oranları Türkiye’de tırmandı. Ama sürdü Korona virüsünün uluslararası yayılımı Endüstri her zamankinden daha yoğun çünkü insanlar evde kilitli kaldıklarında kendilerini daha fazla yiyorlar. Hareketsiz bir yaşam tarzı, yeniden enfeksiyonun neden olduğu kısıtlamalarla birleştiğinde durumu daha da kötüleştirir. Değişen beslenme ve uyku alışkanlıkları halkın sıkıntısını artıracaktır. Diyetisyenler, uzun mesafeli çalışmanın veya azaltılmış çalışma saatlerinin sağlık sorunlarını daha da kötüleştirebileceği konusunda uyarıyorlar.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (DPT) Hamidiye Sağlık Bilimleri Fakültesi başkanı doçent ve öğretim üyesi Fatih Asbe, evde kilitli kalmanın ve enfeksiyon kapma stresinin insanları “duygusal olarak yemeye” itebileceği konusunda uyarıyor. İnsanların stres gibi olumsuz duyguları yemekle, genellikle aşırı yemekle ne zaman bastırdığını açıklayın.

Aspe, ani kilo alımına eşdeğer “hızlı” yiyeceklerle yanıt vermenin de tehlikeli olduğu konusunda uyarıyor. “Vücutta aşırı stres, yorgunluk, bağışıklık sisteminin korumasını daha da azaltır ve sizi COVID-19 ve diğer hastalık risklerine maruz bırakır. Kontrollü kilo kaybı için bir doktora veya diyetisyene başvurmalısınız” diye uyardı.

Diyetisyen Pera Zapur, “Virüsün yayılmasını engelleyebilecek bir diyet yokken, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivite ve düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendiriyor” diyor. Sıkı bir sağlıklı diyet uygulayan hastaları, lokavt sırasında kilo aldı. Bunun nedeni, insanların enfeksiyonlar sırasında daha az fiziksel aktivite yapması ve daha fazla paketlenmiş gıda yemesidir, bu da ev ortamının daha rahat olduğunu gösterir. “Salgın ayrıca insanların diyete başlamaktan korkmasına neden oluyor ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için daha fazla yemeye başlıyorlar. Sapoor için bu yanlış bir yol. Ne yazık ki bu doğru yol değil. . Sağlıklı beslenme, beslenme ihtiyacımızı karşılayarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor” dedi.

READ  İtalya - Türkiye - Futbol Maç Raporu - 12 Haziran 2021