Haziran 16, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Bütünsel bir yaklaşım, Türkiye’nin İslami fonunu daha da geliştirmesine yardımcı olacak

Bir Türk öğretim görevlisine göre, Türkiye düzenli ve İslami finansta bir yer edinme arayışında ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

Konya Karate Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Bölüm Başkanı Hamdi Tandren, İslami finansın tam anlamıyla gelişebilmesi için ülkenin İslami finans politikaları çerçevesinde bütüncül bir yaklaşımla finansal araçlar tasarlaması gerektiğini söyledi.

Tandoren, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, Ankara’nın Küresel İslami Fon’un baş aktörü olma yolunda attığı adımların övgüye değer olduğunu söyledi.

İslami finans sadece İslami bir banka olarak görülmemeli çünkü finans sektörü sigorta, hazine işlemleri ve muhasebe ve düzenleyici işlemleri içermelidir.

Tandon, “Bankalar bile faizsizdir. Tüm finansal işlemlerinizi İslami finans enstrümanları çerçevesinde yapmasaydınız İslami finansa uygun işlem yapmamış olurduk” dedi.

Bunun için finans çevrelerinde, İslami sigorta şirketlerinde, İslami yatırım fonlarında ve İslami duyarlı sermaye piyasası aracılarında kullanılan fintech uygulamalarına ihtiyacımız var.

Türkiye’deki akademisyenlerin İslami finansa odaklanmak isteyeceklerini umduğunu dile getirdi.

İslami finans dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri ve Türkiye dünya ile eş zamanlı araştırma yürütüyor.

Devlet borç verenlerin bu sektöre katılımıyla Türkiye’de İslami finansa olan güvenin arttığını söyledi. “Önümüzdeki yıllarda ülkemiz hem akademik hem de akademik olarak bu alanda önde gelen ülkelerden biri olacaktır.”

Küresel talep

Tandon, 1960’larda İslami finans endüstrisinin önemli başarılara sahip olduğunu ve bugün önemli bir büyüme gösterdiğini söyledi.

Malezya, Endonezya, Mısır, İran ve Körfez ülkelerindeki hükümetlerin yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşların çalışmalarının bu sürece önemli katkıları olduğunu söyledi.

Özellikle son 15-20 yılda Türkiye’nin kurumsal ve yasal normlar açısından ciddi ilerleme kaydettiğini söyledi.

Tantren, İngiltere ve Lüksemburg gibi gelişmiş finansal hizmetlere sahip ülkelerin uzun yıllardır İslami finansla ilgilendiğini ve ABD’nin İslami finans ürünleriyle, özellikle sermayede büyük yatırım fonları olan piyasalarla giderek daha fazla ilgilendiğini söylüyor.

READ  'Gizli denetçiler' Türk otellerindeki virüs aktivitesini araştırıyor

Çeşitli ticaret odalarından liderler, yetkililer ve akademisyenler, okulunun Mayıs ayında düzenlediği ve uluslararası katılımla düzenlediği ilk Uluslararası Karate Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı’na (KARCIEF) atıfta bulunarak seminere hitap etti.

İki günlük etkinlikte İslami finans, İslami sermaye piyasaları, finansal teknolojiler ve KOBİ’ler olmak üzere altı konu tartışıldı.

Okulun etkinliği her yıl düzenlemeyi planladığını kaydetti.

Üniversitenin 2016 yılında ilk İslam Ekonomisi ve Finansı öğrencilerini kabul ettiğini kaydederek, Türkiye’de sadece iki üniversitenin bu alanda faaliyet gösterdiğini vurguladı.

Türkiye’deki öğrencilerin, ülkedeki eğitim kurumlarının İslam ekonomisi ve finansı ile ilgili dersler vermeye başlamasıyla bu alana meşru bir ilgi gösterdiğini kaydetti.

“Birçok üniversitede kurumlar, araştırma merkezleri ve lisansüstü programlar kuruldu. Bu yıl ilk kez bir devlet üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Lisans Bölümü için kurumsal onay aldı” dedi.

Tandon, tüm bu özelliklerin Türkiye’yi bölgede lider bir ülke haline getireceğini kaydetti.