Teknoloji Haberleri

Buz Kütlelerinin Kaybolma Suratı, Dünya İçin Büyük Tehlike Olabilir

Cryosphere dergisindeki yeni bir rapora göre, 1994 ve 2017 yılları içinde Dünya’nın buz örtüsünden, buzullarından ve dağlarından muazzam bir …

Buz Kütlelerinin Kaybolma Suratı, Dünya İçin Büyük Tehlike Olabilir

Cryosphere dergisindeki yeni bir rapora göre, 1994 ve 2017 yılları içinde Dünya’nın buz örtüsünden, buzullarından ve dağlarından muazzam bir biçimde 28 trilyon ton buz kayboldu. dünya çapındaki bu erimenin boyutu araştırmanın yazarları tarafından “sarsıcı” olarak tanımlanıyor ve buz kaybının devam etmesinin deniz seviyelerinde yıkıcı bir yükselişe sebep olacağı hakkında bir kez daha uyarı yapılıyor.

University College London, Leeds Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları, son birkaç on yıl içerisinde küresel olarak buz kapsamının değişimini belirlemek için uydu verilerini incelediler. The Guardian ile konuşan araştırma yazarı Andrew Shepherd, daha evvel yapılan araştırmaların Antarktik yahut Grönland gibi yalnızca buzların eridiği belirli bölgeleri incelediğini, Lakin bu araştırmanın küresel olarak buz kaybına bakan ilk araştırma olduğunu sözlerine ekledi Lakin Shepherd ve çalışma dostları analizlerinin ortaya çıkartacağı sonuca hazır değillerdi: “Bulduğumuz şey bizi afallattı.

Sonuçlara göre 1990’lardan bu yana buz kaybının hızı %57 artarak yıllık 0,8 trilyon tondan 1,2 trilyon tona yükseldi. Araştırmanın kapsadığı son 23 yıl içerisinde ortalama 7,6 trilyon ton Arktik deniz buzu kaybolurken, Antarktik buz sahanlığından 6,5 trilyon ton buz, dağ buzullarından 6,2 trilyon ton ve Grönland buz örtüsünden 3,8 trilyon ton buz kayboldu. bunun yanısıra Antarktik buz örtüsü de 2,5 trilyon ton kaybetti ve 0,9 trilyon ton Güney Okyanusu deniz buzu da kayboldu.

Bu buz kayıplarının çok büyük bir kısmının yükselen hava sıcaklığından ve geri kalanının da yükselen okyanus sıcaklığından kaynaklandığı düşünülüyor. Bu eldeki verilerin ışığında araştırmacılar “Dünya’nın buz kaybının büyük bir kısmının küresel ısınmanın direkt bir sonucu olduğu görülüyor” cümlesini yazıyorlar.

Beyaz buz kaybolurken ve altındaki koyu renkli su ve toprak ortaya çıkarken, Dünya da Güneş ışınlarını uzaya geri yansıtma kabiliyetini kaybediyor. Bunun yerine Güneş ışınlarının daha büyük bir kısmı gezegenimiz tarafından emiliyor ve bu da gezegenin daha da fazla ısınmasına sebep oluyor.

Tabii ki bir diğer problem de yükselen deniz seviyeleri oluyor. Araştırmanın yazarlarının belirttiğine göre 23 yıllık araştırma zamanındeki buz kaybı şu ana kadar deniz seviyesinin 35 milimetre yükselmesine yol açtı.

Shepherd şöyle diyor: “Deniz seviyesinin arttığı her santimetre, ortalama olarak bir milyon kişinin alçaktaki vatanlarını kaybetmesi anlamına geliyor.

Her ne kadar araştırma yalnızca 2017 yılına kadar olan verileri incelemiş olsa da, daha yakın dönemlerde yaşanan Kanada’daki iki buzulun kaybı ve Grönland buz örtüsünün yaşadığı büyük kayıplar, durumun daha da kötüye gideceğini ve süratli bir biçimde harekete geçilmesi gerektiğini gösteriyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ