Teknoloji Haberleri

Casper Excalibur G780 incelemesi Excalibur G780 İnceleme

Güzel tasarım İyi ekran Başarılı performans Geniş disk alanı Çift kanal ve 2933 MHz 64 GB RAM Termal soğutma sistemi Zengin bağlantı seçeneği …

Casper Excalibur G780 incelemesi Excalibur G780 İnceleme
 • Güzel tasarım
 • İyi ekran
 • Başarılı performans
 • Geniş disk alanı
 • Çift kanal ve 2933 MHz 64 GB RAM
 • Termal soğutma sistemi
 • Zengin bağlantı seçeneği
 • RGB desenli klavye
 • Konfigürasyon seçenekleri
 • 1 günde kargo

Excalibur ailesi genişliyor ve gün geçtikçe aileye daha yeni ve daha güçlü modeller katılarak seçenekler artıyor. Tabiki bunun da oyunculara, oyun severlere katkısı büyük. Seçeneğin bol olması, her kesimden aktif üyenin bütçesine ve ihtiyacına yönelik iyi bir dizüstü bilgisayarı satın almasına imkan tanıyor.

Casper’ın Excalibur ailesi, odağına video oyunlarını alan bir kategori olsa da, bu ailede yer alan dizüstü bilgisayarın üst seviye donanımlara sahip olması sebebiyle, kuşkusuz oyuncuların yanında, üst gömlek performans gerektiren işlerde de kullanmak üzere iyi bir dizüstü bilgisayar arayanlar tarafından tercih ediliyor. Tabiki çalışma ve oyunu bir araya getirmesiyle talebeler tarafından da keza. Peki, Excalibur G780 neler sunuyor, sahip olduğu özellikleri neler? Şimdi incelemeye başlayalım.

Excalibur G780 Tasarımı Nasıl?

Excalibur G780, oldukça güzel bir dizayna sahip. Rakiplerinden farklı olarak metal tasarımla gelen dizüstü bilgisayar, Böylece yalnızca şık bir model olmakla kalmıyor, aynı zamanda dayanıklılık ve soğutma konularında da daha çok yardımcı olan bir dizüstü bilgisayar oluyor. Dış yüzeyini kaplayan metal alaşımı aracılığıyla düşmelere ve darbelere karşı plastik malzemeye göre daha dayanıklı olabilen cihaz, buna ilave olarak termal soğutma sisteminin yanında tasarımla da soğutmaya büyük destek sağlıyor.

Dış yüzeyinde tercih edilen fırça desenleri ve siyah zemin rengiyle güzel görünen Excalibur G780, iç yüzeyde ise RGB destekli klavyesiyle oyuncuların beğeneceği bir dizüstü bilgisayar oluyor. Tam 65 bin 026 farklı renk üreten ve farklı efektler aracılığıyla değişik renk alternatiflerine erişebileceğiniz bu RGB destenler, pek çok rakibin aksine tek bölge tabanlı değil, 3 farklı bölge RGB deseni şeklinde karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra bu RGB ışıklandırmayı Excalibur Control Center uygulaması üstünden ayarlayabiliyorsunuz.

dizüstü bilgisayar’ın çevresine incelediğimizde geniş bağlantı desteği sağladığını görebiliyoruz. Excalibur G780’in üstünde adeta yok yok demek mümkün. Zira 3 adet USB 3.1 portundan USB-C girişine, HDMI’dan Mini DisplayPort bağlantısına, SD kart okuyucudan Ethernet ve kulaklık girişine kadar lüzumlu olan tüm bağlantılar mevcut. bunun yanısıra kablosuz bağlantı tarafında da 802.11ax, yani Wi-Fi 6 standardının bulunması oldukça mühim bir detay oluyor.

Casper, bu modelinde yer verdiği Intel AX201 yerleşik ağ adaptörü ile beraber daha çok taze olan yeni nesil internet bağlantısından yararlanma olanağı tanıyor. Daha modemlerini bile yeni görmeye başladığımız Wi-Fi 6 ile beraber, kullanıcılara çift frekans bandından faydalanabilme olanağı tanıdığı gibi, tercih edilen eski nesil kablosuz ağ adaptörlerine kıyasla ortalama yüzde 40 daha kapsamlı kapsama alanı ve daha süratli internet kullanımı olanağı sağlıyor. oldukça güzel bir özellik olmuş, o nedenle çok yerinde bir hamle olarak bulduk doğrusu. bununla beraber yalnızca internette dolaşırken değil, aynı zamanda online oyunlarında da büyük fayda sağlıyorsunuz.

Excalibur G780 Ekran Özellikleri Neler?

Aslını söylemek gerekirse yavaş yavaş Excalibur G780’in teknik sahip olduğu özelliklerine doğru olan yolculuğumuza başladık belki Lakin ekrana da değinmeden geçmeyeceği tabii ki. bunun yanısıra ekranın şöyle de güzel bir yanı var: Daha kompakt bir gövdeye daha kapsamlı görüntü alanı sığdırabiliyor.

Bu nasıl oluyor derseniz, Casper, Excalibur G780’de farklı bir ekran boyutu kullanmış. Ekranın tam boyutu 16.6 inç şeklinde olurken, bu ekran büyüklüğü dizüstü bilgisayar’ın hem oran olarak çoğu grafik ve tasarım alanı için birebir bir model olmasını sağlamış, hem de ona daha kompakt bir görünüm kazandırmış. bunun yanısıra ekran çerçevelerinin de ince tutulmuş olması aracılığıyla, 15.6 inç boyutundaki bir gövdede daha kapsamlı görüntü sığdırılmış durumda.

Ekranın teknik detayları da oldukça başarılı. Bunun yanı sıra, 144Hz gibi yüksek bir tazeleme oranı sunan bu ekran, Full HD çözünürlüğünde görüntü üretebiliyor. Ekranda IPS panelin kullanılması sebebi ile geniş görüş alanı sağlanırken, tam 300 nit gözalıcılık seviyesine ulaşılabiliyor. Bu da evde, okulda yahut işte, dizüstü bilgisayar’ı cam kenarında kullanacağınız zamanlarda ekran görünürlüğünü maksimize ediyor.

Excalibur G780 Performansı Nasıl?

Excalibur G780, Intel’in en yeni nesil işlemci ailesi olan 10’uncu nesil performans işlemcilerinden Core i7-10750H CPU kullanıyor. Bunun yanı sıra bu dizüstü bilgisayar’ın farklı bir alternatif olarak yine 10’uncu nesil Core i5-10300H işlemci ile bulunabildiğini de altını çizelim. Aslını söylemek gerekirse tüm Excalibur dizüstü bilgisayar modellerini zaten istediğiniz biçimde konfigüre edebiliyorsunuz; bundan da az sonra daha kapsamlı bir şekilde biçimde söz edeceğiz.

Excalibur G780’in elimizdeki modelinde yer alan Core i7-10750H’nin teknik detaylarından biraz söz edelim. Bu yılın 2’inci yarısında piyasaya çıkan Core i7-10750H, oldukça taze bir işlemci. 6 fiziksel çekirdek ve tam 12 iş parçacığından oluşan bu işlemci 2.60 GHz taban frekansta çalışıyor, yük altında ise tüm çekirdekleriyle beraber 5 GHz performansa erişebiliyor.

Elimizdeki seride pek çok oyuncunun gönlünü cezbeden işlemcinin yanı sıra geniş de bir RAM kapasitesi bulunuyor. Bu seride tam 64 GB kapasitesinde DDR4 RAM var. Böylece başta da belirttiğimiz gibi yalnızca oyunlar için değil, performans gerektiren işlerde de çok rahat kullanılabilecek bir model oluyor Excalibur G780. Bunun yanı sıra bu RAM’lerin çift kanal şeklinde yer aldığını da altını çizelim ve bu konuya dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizelim. dizüstü bilgisayar satın alırken eğer performans odağınız ise, muhakkak çift kanal bellek kullanımını tercih edin. Bazı modellerde tek slot bulunuyorken, bazılarında çift slot belleklere yer veriliyor. Excalibur G780 de bunlardan biri oluyor.

Bunun yanı sıra RAM hakkında bir diğer altını çizmemiz gereken nokta, RAM’lerin 2933 MHz hızında uğraştığı olacak. Piyasadaki bazı modellere bakarsanız, 2133 MHz frekanslı RAM’leri kullandığını görürsünüz. Lakin bu seride Core i7-10750H işlemcinin desteklediği maksimum bellek frekansı olan DDR4-2933 kullanılmış. Bu, gerçekten performans için mühim bir ipucu oluyor.

Excalibur G780’in bu modelindeki depolama alanı da oldukça büyük. 1 TB SSD‘nin yer aldığı elimizdeki seride, bunun yanısıra 1 TB sabit disk bulunuyor. 1 TB’lık SSD Kingston’dan tercih edilmiş, mekanik disk ise Toshiba imzası taşıyor. Her ikisinin de performansı üst düzey. Lakin kapasite olarak sizin için fazlaysa farklı disk seçenekleriyle de bu dizüstü bilgisayar’ı tercih edebiliyorsunuz.

Peki, Excalibur G780’de hangi ekran kartı var?

Excalibur G780’de NVIDIA GeForce RTX 2060 ekran kartı tercih edilmiş. 6 GB GDDR6 belleklerden güç sağlayan bu ekran kartını, şimdiye kadar pek çok defa anlattık ve oyunlarda değerlendirme şansı yakaladık. RTX 2000 serisinin fiyat/performans modeli olmasıyla oldukça popüler olan RTX 2060’ın açmadığı oyun olmadığı gibi, ışın izleme desteğinden yararlanmanızı da sağlıyor. bununla beraber, özellikle bol aksiyonlu ve geniş manzaralı oyunlardan bu ekran kartı ile daha fazla keyif alabiliyorsunuz.

Biz Excalibur G780’i incelerken RTX 2060 için PC’de yeni oyunlardan Death Stranding‘i oldukça oynadık. Özellikle NVIDIA’nın DLSS 2.0 desteğiyle beraber büyük performans artışının sağlandığı yeni nesil oyunlardan Death Stranding’de de bunun karşılığını alıyorsunuz. Bunun yanı sıra, maksimum oyun ayarlarında 125 FPS’leri görmeniz mümkün oluyor. Tabiki bu dizüstü bilgisayarında daha pek çok, günümüz popüler oyununu yüksek grafik özelliklerinde oynayabilirsiniz.

Konu dizüstü bilgisayar olduğunda oyuncuların merak ettiği bir diğer nokta ise kuşkusuz soğutma sistemi oluyor. Excalibur G780’de Turbo Termal Fan sistemi kullanılmış. Bu sistem, dizüstü bilgisayar’ın sıcaklığını devamlı olarak analiz ediyor ve kullanıma göre değişen ısılara süratlica cevap veriyor. Soğutma sisteminde işlemci, ekran kartı ve anakart gibi materyaller soğutma sisteminin termal boruları ile bir araya gelecek biçimde hazırlanmış olmasının da tesirli soğutmaya önayak oluyor.

İstediğiniz Gibi Ayarlayın

Evet, Excalibur G780’i pek çok yönüyle tanıdık. Lakin bahsetmemiz gereken bir diğer konu daha var. O da Excalibur G780’i istediğiniz gibi kendinize göre ayarlayabileceğiniz. Özelliklerinden bahsederken değindiğimiz gibi Excalibur G780’i kendiniz konfigüre edebiliyorsunuz. Casper’ın web sitesinden seçeceğiniz Excalibur G780 modeli üstünden istediğiniz donanımlara göre kendi serisinizi yaratmanız mümkün. Böylece istediğiniz performans ve sahip olduğunuz bütçeye göre bir model hazırlayabilirsiniz.

Mesela bizim elimizdeki seride Windows 10 Pro işletim sistemi bulunuyorken, siz dilerseniz FreeDos‘lu biçimde satın alabilir yahut aynı biçimde işlemci, RAM, depolama, ofis programları gibi bir sürü seçenekten dilediklerinizi seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra Excalibur G780 için mühim bir diğer ayrıntı da yüzlerce farklı oyunu barındıran Xbox Game Pass‘i ilk ay ücretsiz olarak vermesi oluyor. dizüstü bilgisayar’ın 1 günde kargolanması da cabası…

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Excalibur G780, sahip olduğu özelliklerle beraber yüksek performans bekleyenlere çok rahat cevap verebilen bir dizüstü bilgisayarı oluyor. Özellikle Core Gamer‘lar başta olmak üzere, tasarım, grafik, mühendislik programları kullanan talebeler ve kuşkusuz profesyonel kullanıcılar, yani halihazırda çalışan kesim kullanıcıların da yüksek performans gerektiren işleri için kullanabileceği bir dizüstü bilgisayar oluyor Excalibur G780. Kendinize göre konfigüre edebilmeniz ve bütçe aralığınıza çekebilmeniz de önemli avantaj getiriyor.

Bizim elimizdeki model, Excalibur G780’in tepe modellerindendi. Şu an bu modeli 29 bin 999 TL fiyatla satın alabiliyorsunuz yahut dediğimiz gibi sahip olduğu özelliklerinde oynayarak 8799 TL‘ye kadar çekebiliyorsunuz.

Casper Excalibur G780 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Casper Excalibur G780
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 92
Üretici Casper
Firma Casper     (216) 528 66 66
Genel
İşletim Sistemi Windows 10 Pro
İşlemci Intel Core i7-10750H
İşlemci Hızı 2.60 GHz
Çekirdek Sayısı 6
Ekran ve Grafik
Ekran 17 inç
Ekran Paneli IPS LCD
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce RTX 2060
Grafik Kapasitesi 6 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 64 GB
SSD 1000 GB
HDD 1000 GB
Optik Sürücü Yok
Bağlantılar
USB 3.1 3
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Var
VGA Yok
Ethernet Var
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ax
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 386 × 262 × 25 mm
Ağırlık 2.4 kg

Satın Al

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ