Teknoloji Haberleri

“Cehennem Kadar Sıcak” Olan Venüs Gezegeninde Hayat Olabilir mi?

Yıllar süresince Venüs hakkındaki karar belliydi: Gezegen zehirli, aşırı sıcak ve hiçbir şeyin yaşayamayacağı kadar yıkıcı, cehennem gibi bir yer …

“Cehennem Kadar Sıcak” Olan Venüs Gezegeninde Hayat Olabilir mi?

Yıllar süresince Venüs hakkındaki karar belliydi: Gezegen zehirli, aşırı sıcak ve hiçbir şeyin yaşayamayacağı kadar yıkıcı, cehennem gibi bir yer. Lakin Güneş’e oldukça yakın olan bu komşu gezegenimiz, en azından bulutları adına ikinci bir bakışa hak kazanmış gibi gözüküyor.

Yakın zaman evvel başlatılan bir araştırma, mikrop yaşamının Venüs’ün bulutları içinde çok uzun bir süre hayatta kalabileceğini öneriyor. Eğer bu hipotez doğrulanırsa, kainatde yaşam arama şeklimiz ve aradığımız yerler ciddi ölçüde değişebilir.

Her ne kadar Venüs’ün yüzeyi muazzam bir basınca ve 426 derece gibi aşırı bir sıcaklığa ev sahipliği yapsa da, atmosferinin bazı katmanları oldukça olumlu gözüküyor. bazı zaman NASA, şartları Dünya’nın yüzeyine oldukça benzer olan 50 kilometre irtifasında süzülecek bir aracı Venüs atmosferine göndermeyi bile düşünüyor.

Bazı ölçümler, alışkın olduğumuz basınç ve sıcaklık bu sebeple, Güneş Sistemi’nde Dünya haricinde Venüs atmosferinin bazı katmanlarının en yaşanabilir noktalar olduğunu öneriyor. Yine de solunabilir bir hava söz konusu değil ve atmosferdeki sülfürik asidin solunum sistemimize ve diğer yaşamsal organlarımıza zaman içerisinde vereceği zarar söz konusu.

Tabii ki kimse Venüs’ün bulutlarında büyük, insansı bir varlığın uçuyor olmasını beklemiyor. Lakin yine de mühim bir soru bulunuyor: hemen hemen görünmez olan mikroplar, bilinen en kötücül gezegenlerden birinde tehlikenin sınırında süzülerek bir hayat sürdürüyor olabilir mi? Tardigrad (su ayısı – suda ve yosunlarda yaşayan bir tür mikroskobik canlı) gibi dayanıklı organizmalar radyasyon, aşırı sıcaklıklar, açlık, susuz kalma ve bazı zaman uzay boşluğu gibi şartlarda yaşamaya devam edebiliyorlar. Bu da Venüs’te yaşayan kuzenlerinin olabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Venüs’te Yaşam Hakkında İlk Fikirler

Carl Sagan, 1967 senesinde Venüs’ün bulutlarında olabilecek yaşam hakkında tahminlerde bulunmuştu ve yalnızca birkaç yıl evvel de araştırmacılar, gezegene morötesi aralıkta bakılırken görülen garip, biçimsiz desenlerin atmosferdeki alg yahut bakteri gibi bir şey ile açıklanabileceğini önermişlerdi.

Son Araştırma, Venüs’te Yaşamın Nasıl Olabileceğini Ortaya Koyuyor

Daha yakın bir zamanda – geçtiğimiz ay – Astrobiology dergisinde öncü astronomlardan biri olan MIT’den Sara Seager tarafından yayımlanan bir araştırma da, Venüs’ün üst kısımlarında yaşamın nasıl olabileceği hakkında bazı öngörülerde bulunuyor. Seager, yirmi birinci yüzyılın dış gezegenler, biyolojik işaretler ve bizimkine benzeyen dünyalar hakkında araştırmaların liderlerinden biri olarak görülüyor. Kendisi şu anda NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite görevi (kısaca TESS –  Geçiş Yapan Dış Gezegen İnceleme Uydusu) içerisinde bilimsel yönetici yardımcılığı yapıyor.

Seager ve çalışma dostları, mikropların Venüs atmosferinde yaşamaları için en yüksek olasılığın sıvı damlacıkları içerisinde olduğunu söylüyor. Lakin yağmur görmüş olan herkesin söyleyebileceği gibi bu damlacıklar sabit durmuyorlar. Bir süre sonra yer çekimi tarafından yere indirilecek kadar büyüyorlar. Venüs söz konusu olduğunda da bunun anlamı ufak canlı yaşamlarını içeren damlacıkların gezegenin daha sıcak, daha alçak irtifadaki katmanlarına çekileceği ve burada kuruyacakları oluyor.

Araştırmada tavsiye edilen sonsuz yaşam döngüsü de, sıvı mikrobik yaşamı içeren damlacıkların alçalmaları ve kurumaları sırasında ufak “sporların” Venüs atmosferinin durgun düşük sis katmanında durmaları ve burayı kısmi olarak canlandırmaları.

Tabii ki şu anda bu araştırma yalnızca tahminlerden biraraya geliyor. Neyse ki Venüs pek çok astronom ve cihazları tarafından yakın incelemeye tutulan gezegenlerden biri ve bazı zaman NASA, yukarıda da belirttiğimiz gibi, 2026 yılı gibi kısa bir zaman zarfında Venüs’ü ve bulutlarını inceleme maksadıyla yörüngeye girebilecek olan bir aracın gönderileceği, Veritas adlı bir görevi de göz önünde bulunduruyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ