Teknoloji Haberleri

Chrome,Geriye Daha Hızlı Dönüyor!

Chrome,Geriye Daha Hızlı Dönüyor!

Geçtiğimiz aylarda Safari ve Firefox’ta bulunan BFcache özelliğinin Google tarafından Chroma’a eklenmesi için çalışmalara başlandı.BFcache(backward-forward cache,geri-ileri önbelleği,) tarayıcıda gezindiğiniz bir önceki sayfanın sistem hafızasına kaydedilmesini sağlıyor.Tarayıcınızdaki geri tuşuna bastığınız zaman hafızada tutulmuş olan bu sayfaya geri döndüğünüz zaman BFcache sayesinde çok daha hızlı bir şekilde bu sayfaya dönüyorsunuz.
Google verilerine göre mobil Chrome ziyaretlerinin %19’u bilgisayardaki ziyaretlerin ise %10’u ”geri” tuşu kullanılarak gerçekleşiyor.Ve bu teknolojiyi kullanmayan Chrome rakiplerinin bir adım gerisinde kalıyor.

BFcache nedir?
Kullanılan tarayıcıların büyük çoğunluğunda bulunan cache(önbellek) özelliği önceden gezilen sitelerin tüm içeriğini sabit diskine kaydediyor.Bu sayede önceden gezilen sitelerin tekrar ziyaret edilmesi durumunda tarayıcı bilgileri yeniden indirmek yerine önbelleğinde bulunan bilgiler ile sayfayı tekrar açıyor.Ama yine de sayfanın HTML ve CSS’inin okunup işlenmesi, JavaScript dosyalarının yeniden çalıştırılması ve sayfanın baştan oluşturulması gerekiyor. Tüm bunlar zaman alıyor.

BFcache tam olarak burada devreye girip sayfayı olduğu gibi hızlı bir şekilde önünüze getiriyor.Tabiki gezdiğiniz bütün sayfaları hafızada saklama imkanı olmadığı için yalnızca son gezdiğiniz sayfaya tekrar dönecek olursanız bu işlem daha hızlı yapılıyor.

Düşünüldüğünde basit görünen bu işlem için ise Chrome’un bazı kodları tamamen baştan yazılacak olup JavaScript kodlarının da arkaplanda çalışmaması bir nevi sayfanın donması gerekiyor.Aksi halde bir çok güvenlik ve gizlilik sorunları Chrome tarayıcısını bekliyor olacak.

Başarılı şirket Bfcache’i 2019 yılı boyunca test ettikten sonra 2020 yılında tarayıcıya tamamen eklemiş olacağını belirtirken tarayıcının birçok kullanıcının bellek tüketiminin fazla oluşu konusundaki şikayetleri de son bulacağa benziyor.BfCache eklentisi Safari ve Firefox’ta ise 2002 ve 2005 yıllarından beri mevcut.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ