Teknoloji Haberleri

Çin’in Uzay Çalışmaları, Büyük Bir Muvaffakiyete Daha Sahne Oldu

Çin, Amerika Birleşik Devletleri ile hmen her alanda rekabet halinde. Buna uzay da dahil. Şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin çok …

Çin’in Uzay Çalışmaları, Büyük Bir Muvaffakiyete Daha Sahne Oldu

Çin, Amerika Birleşik Devletleri ile hmen her alanda rekabet halinde. Buna uzay da dahil. Şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin çok gerisinde kalan ülke, gelen haberlere bakılırsa farkı kapatmaya başladı. Ülkenin devlet idaresindeki Xinhua Haber Ajansı tarafından bildirilene göre, deneysel bir tekrar kullanılabilen uzay aracı, yörüngede iki gün geçirdikten sonra 6 Eylül tarihinde başarılı bir biçimde iniş yaptı. Aracın ve görevin detayları oldukça gizliydi ve bazı zaman Çin hala bir görüntü bile sunmuş değil. Haberin doğru olduğu varsayıldığında bile, uzay aracının nasıl uçtuğu yahut nasıl bir görevi tamamladığı belirgin değil.

Bu aracın Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin X-37B uzay uçağının bir karşılığı olabileceğine yönelik ipuçları bulunuyor. Çin, 2017 senesinde yaptığı açıklamada 2020 senesinde uçak benzeri bir tekrar kullanılabilen uzay aracını fırlatmayı istediğini söylemişti. 

Xinhua, bu aracın Çin’in tekrar kullanılabilir uzay aracı gelişiminde “mühim bir dönüm noktası” olduğunu ve “uzayın barışçıl kullanımı” için daha ucuz, daha kullanışlı bir çözüm sunabileceğini sözlerine ekledi Başka bir deyiş ile bu araç uzaya yük taşıma masraflarını azaltabilir ve daha süratli kullanım aralıkları sunabilir.

En azından uzay aracını fırlatan roket hakkında detaylar bulunuyor. Çin, tekrar kullanılabilir aracı, ilk olarak Kasım 1999’da fırlatılmış olan işinde uzman roket sistemi Long March 2F ile fırlattığını sözlerine ekledi Yani yeni araç hala kendi başına fırlatılacak düzeyde değil ve yörüngeye ulaşmak için eski ve sağlam bir ulaşım metodunin desteğine ihtiyaç duyuyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ