Teknoloji Haberleri

Çok Konuşulan Lakin Hakikat Olmayan 4 Yapay Zeka Efsanesi

İnsanoğlu, genellikle bütün bencilliğine rağmen, kendisinden daha güçlü olduğunu sandığı güçlere körü körüne inanmayı seviyor, Lakin burada bazı …

Çok Konuşulan Lakin Hakikat Olmayan 4 Yapay Zeka Efsanesi

İnsanoğlu, genellikle bütün bencilliğine rağmen, kendisinden daha güçlü olduğunu sandığı güçlere körü körüne inanmayı seviyor, Lakin burada bazı zaman hedefi tutturamıyor ve kafası karışıyor. Şirketler, teknoloji devlerinin üst yöneticileri, zaman zaman “yapay zeka” yahut “makine öğrenimi” sözcükleriyle adeta baştan çıkabiliyor, kendi olağan dışı hayal güçlerini gerçek sanabiliyorlar. Yapay zeka, sanırız tam anlamıyla bunu tetikleyen şeylerden biri: Değişikliğe hazırlıklı olmak Sürekli önemli Lakin tapmanız gereken bir şey değil.

Aşağıda bazı zaman teknolojide bilgisi ileri düzeyde olduğu düşünülen kişiler içinde bile iddialı bir biçimde konuşulabilen, Lakin doğru olmayan 5 yapay zeka şehir efsanesini anlattık.

1. Makineler İş Yerinde İnsanların Yerine Geçecek

Bu şehir efsanesi, özellikle genç çalışanlar içinde yaygın gibi görünüyor. 2019’da CNBC ve SurveyMonkey tarafından yapılan bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri’deki genç nüfusun yüzde 37’sinin işinin yapay zeka tarafından elinden alınmasından kaygı ettiği ortaya çıkmıştı.

Peki, bu kaygınin ne kadarı doğru? Gerçek sayılara bakarak cevaplayalım. Fox Business’e göre Amazon’un perakende depolarında 200.000’in üstünde robot çalışıyor. buna karşın Amazon’un işe alma oranı, 2019 ile 2020 içinde yüzde 23’e yükseldi.

Amazon işe gerçek insan alıyorsa, botlar neden mühim diye soruyor olabilirsiniz. Bunun cevabı, dünya çapında birçok şirket, çalışanlarının iş yükünü azaltmaya çalışıyor. buna karşın, sanıldığının aksine çoğu zaman çalışanlarından tamamen kurtulmayı düşünmüyor.

2. Yapay Zeka Dünyayı Ele Geçirecek

Eğer çoktan ele geçirilmiş olsaydınız, yapay zekanın sizi tekrar ele geçirmesinden korkar mıydınız, yoksa sevinir miydiniz? Bu garip soru bir yana, makinelerin bir gün insanoğlundan daha akıllı olabileceğine inanan Stephen Hawking ve Nick Bilton gibi biraz hayalperest isimler var. Bundan dolayı günün birinde robotların bizim zararlı olduğumuza kanı getirerek hepimizi ortadan kaldırabileceğine dair bir kaygı var.

Bunların yanında Elon Musk gibi daha “makul” düşünen Lakin Aslını söylemek gerekirse yine makul olmayan, yapay zekanın kontrolden çıkma ihtimalinin yer aldığınu düşünenler var.

İnsanoğlunun tarihteki hatalılarına incelediğimizde, yapay zekanın kontrolden çıkma ihtimali Tabiki var, Lakin bu daha çok insanın izin vermesinden dolayı olabilir. Nihayetinde insanlığı etkileyecek bir şeyin kararını bugün yazılımın eline verseniz, hatalı bir karar neticesinde birçok kitleyi “yapay zekanın kontrolden çıktığına” inandırabilirsiniz. Bu noktada Elon Musk’ın otomobillerinin yapacağı bir kazayı “ama yapay zeka yaptı” diyerek işin içinden sıyrılmasını istemiyorsanız, yapay zekanın sihirli olmadığını hatırlamanızda fayda olabilir.

Ayakları daha sağlam basan bir iddia ise yapay zekanın başarısızlığı üzerine olabilir. Misal verilecek olursa IBM’in Watson’u, Becker’s Health IT Hospital Review’da da söylendiği üzere yapay zeka, kanser nasıl tedavi edileceğinde başarısız olmuştu. Bunun yanı sıra bir Uber aracının yayaya çarparak ölümüne yol açtığı biliniyor.

bu sebeple bu noktada bilinci olmayan yapay zekanın bilinçlenerek dünyayı ele geçireceğinden korkmak yerine, yapay zekayı daha iyi hale getirme hakkında kaygıler taşımak gerekiyor.

3. Yapay Zeka Evrimleşerek Süper İnsana Dönüşecek

Yapay zekadan bugün şirketlerden tıp alanına karar verme aşamasında faydalanılıyor. Lakin bir makineyi ne kadar eğitirseniz eğitin, Aslını söylemek gerekirse kişilerda olduğu gibi bir “düşünme” yeteneğine sahip olmuyor. Burada yapay zekanın gücünün yetmemesinden değil, insanoğlunun farklı bir yapıda olmasından bahsediyoruz. Misal verilecek olursa hislerin matematikle yahut herhangi bir formülle açıklanacak bir yanı yer almıyor, Lakin bilgisayar dünyasında her şey mantıktan biraraya geliyor. Bu alana doğru atılabilmiş hiçbir adım olmadığından, Aslını söylemek gerekirse bu hususta yola çıkılmış bile değil. Yapay zeka bir gün bugünkünden çok daha “akıllı” ve tesirli olabilir Lakin insan haline gelmesi, bildiğimiz bu hayat içerisinde büyük bir olasılıkla hiçbir zaman olmayacak. Tabiki gelecekte birileri, yapay zekanın insan değerinde olduğunu iddia edebilir; Lakin bugün dünyanın küreye benzer bir şekle sahip olmadığını söyleyenler de var…

4. Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Aynı Şeydir

Makine öğrenimi ve yapay zeka bazı zaman hatalı bir biçimde birbirinin yerine kullanılıyor. İkisinin birbiriyle ilgisi olsa da, aynı şey değiller. Makine öğrenimi, makinenin bir deneyim üzerine, evvelden gördüğü bilgileri temel alarak öğrenmesi anlamına geliyor. Yapay zeka ise öğrenme dahil makinenin yaptığı her şeye yönelik daha kapsamlı kapsamlı bir terim.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ