Teknoloji Haberleri

Corona virüsüne ait yeni bir ihtar geldi!

Corona virüsü hakkında artık herkes bir şeyler biliyor, haberleri ve yeni gelişmeleri takip ediyor. Salgının başladığı Çin’İn Wuhan şehrinden …

Corona virüsüne ait yeni bir ihtar geldi!

Corona virüsü hakkında artık herkes bir şeyler biliyor, haberleri ve yeni gelişmeleri takip ediyor. Salgının başladığı Çin’İn Wuhan şehrinden yeni bir uyarı geldi. Bu uyarıya göre ilk aşamada virüsün evcil hayvanlara bulaşmadığı aktarılmıştı. Yapılan yeni araştırmalara göre, şehirde virüs testi yapılan kedilerin yüzde 10 ile 15’inde hastalığa rastlandı. Yani corona virüsü kedilere bulaşıyor.

Corona virüsü kedilere bulaşıyor!

Aşıların bulunması, kişilerın yükselen önlemlere ayak uydurmaya çalışması derken aylardır, virüs ile mücadele ediliyor. Bu noktada evcil hayvanlara virüsün bulaşıp bulaşmaması konusu araştırılıyordu.

Wuhan’daki Huazhong Tarım Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalar gösterdi ki evcil hayvanlar da enfekte olabiliyor. Tahmin edilenden daha yüksek oranda virüse yakalandıkları ortaya çıkan kediler, uzman kişilerın yeniden virüs hakkında uyarı yapmasına yol açtı.

şehirde ocak ve mart ayları içinde 100’den çok kediden kan örneği alındı ve bu kedilerin kişilerdan virüsü kapmış olabileceği yaşandı. Araştırma içerisinde kan örneği alınan kedilerin ortalama yüzde 15’inde virüsün antikorları bulunuyorken, bir diğer tarafta da ortalama yüzde 10’unda da Sars-CoV-2 nötrleştirici antikorların yer aldığı aktarılıyor.

Kedilerin kişilerdan bu virüsü kapabileceğinin En kaliteli kanıtı ise en çok antikora sahip 3 kedinin sahibinin virüse yakalanmış olması. Yani virüsü geçirmiş birisi evcil hayvanına da bu virüsü taşıyabiliyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması gerekiyor.

Corona virüsünü geçiren bireylerin eğer evcil hayvanları varsa bir süre onlardan uzak ve izole olması gerektiği aktarılıyor. Araştırmada, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kedilerden hiçbirinin semptom göstermediği Lakin virüsün evcil hayvanlar için ölümcül olabileceği düşünüldüğünün altı özellikle çiziliyor.

Virüsün türler içinde yayılıp yayılmadığına yönelik yapılan araştırmalar halen sürüyorken, evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması noktasında uyarılar geliyor. Araştırma kediler üstünde yapılmış olsa da köpeklerin de bu virüsten etkilenebileceği aktarılıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ