Teknoloji Haberleri

Corona virüsünü ölümcül yapan beklenen sebep!

Yeni yapılan araştırmalara göre corona virüsünü ölümcül hale getiren sebeplerden birisi de hava kirliliği. ProPublica ve State University of New …

Corona virüsünü ölümcül yapan beklenen sebep!

Yeni yapılan araştırmalara göre corona virüsünü ölümcül hale getiren sebeplerden birisi de hava kirliliği. ProPublica ve State University of New York tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada, COVID-19’un tehlikeli hava kirleticileri olarak adlandırılan belirli bir endüstriyel emisyon türü tarafından daha ciddi ve bazı durumlarda daha ölümcül duruma geldiğini ortaya koyuyor.

Daha araştırılması gerekiyorsa da Corona virüsünü ölümcül yapan sebep yaşandı!

Bir başka araştırma ise IOPscience dergisinde yayımlanmıştı. Burada ise yine Amerika Birleşik Devletleri’deki corona hastalığına bağlı ölümlerin hava kirliliği ile ilişkisinin sonuçlarına yer veriliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve eycihazlarınde yapılan incelemeler içerisinde ortaya çıkan bu araştırma sonuçlarına göre, 3 bin 100 Amerika Birleşik Devletleri eyaletinde ve bölgesinde COVID-19’a bağlı ölümler incelendi. Hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde ölümlerin daha yüksek olduğuna ulaşan araştırmacılar, konuyla alakalı makale yayımladı.

Tehlikeli Hava Kirleticileri kısaca HAP olarak adlandırılan bu kirleticiler, kanser ve diğer ciddi sağlık sorunlarına kadar pek çok şeye sebep oluyor. Bu kirleticiler daha çok endüstriyel tesislerin yoğun olduğu bölgelerdeki kişilerı ve canlıları tesirliyor.

West Baton Rouge Parish bölgesinde ise  7 Eylül saygınlığıyla 39 ölüm gerçekleşti ve bu 23 binlik nüfusu olan bölgede diğer eyaletlere kıyasla ilk sıralarda yer almasına neden oluyor. Louisiana’da yer alan sanayi bölgesindeki ölümler de benzer biçimde seyrediyor.

Virüs solunum sistemini etkilediği için, araştırmacılar ölüm oranları ile hava kirliliği içindeki potansiyel ilişkiyi bulmak için derinlemesine inceleme yaptılar. West Baton Rouge Parish, ülke çapındaki eyalet ve bölgelerin yüzde 99’undan daha fazla solunum sistemini etkileyen hava kirleticilerine sahip. Bu nedenle kesinleşmemekle beraber hava kirliliğinin corona virüsünü daha ölümcül yaptığı tezi kısmen de olsa kanıtlanıyor.

British Columbia Üniversitesi‘nde profesör olan Dr. Michael Brauer, hava kirliliği ile solunum yolu enfeksiyonları içinde mühim bir bağlantı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Viral bir enfeksiyona yahut bakteriyel enfeksiyona maruz kalırsanız ve aynı zamanda hava kirliliğine maruz kalırsanız, bu enfeksiyonun şiddetli hale gelme olasılığı daha yükseltiyor.”

Hava kirliliği corona virüsünü ölümcül yapan sebep olabilir deniyor ve aynı zamanda COVID-19 semptomlarını daha şiddetli ve kalıcı hale getiriyor. konuyla alakalı geniş bir şekilde incelemeler halen devam etmekte.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ