Teknoloji Haberleri

Denekte “Ciddi Reaksiyon” Görüldü, Koronavirüs Aşı Çalışması Durduruldu

Korona virüsü için geliştirilen ve gelecek vadettiğine inanılan 3. aşama aşı, bir denekte görülen “şüpheli ciddi ters reaksiyon” sebebiyle askıya …

Denekte “Ciddi Reaksiyon” Görüldü, Koronavirüs Aşı Çalışması Durduruldu

Korona virüsü için geliştirilen ve gelecek vadettiğine inanılan 3. aşama aşı, bir denekte görülen “şüpheli ciddi ters reaksiyon” sebebiyle askıya alındı.

Koronavirüs aşısı çalışmaları dünya çapında devam ederken, Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği Koronavirüs aşısının son aşaması durdurulmak zorunda kaldı.

Çalışmada klinik testlere geçilmişti Lakin bir denek aşıya ters tepki verdi ve çalışma askıya alındı.

“Rutin Prosedür”

AZD1222 olarak anılan Covid-19 aşısı, hastalığa karşı işe yarayacağı düşünülen aşılardan biriydi ve Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere’de testlerine başlanmıştı. Bir ytesirlinin Stat News’a yaptığı açıklamaya göre askıya alma, “açıklanamayan bir hastalığa rastlanması halinde uygulanan rutin bir eylem“. Yaşanan gelişme hayal kırıklığı yaratsa da, güvenlik önlemlerinin uygulanması önem taşıyor.

Oxford Üniversitesi’nden bir sözcü, “Böylesine büyük testlerde, rastgele bazı hastalık vakaları ortaya çıkabilir Lakin bunların dikkatli bir biçimde bağımsız birimlerce kontrol edilmesi gerekir” dedi.

Deneğin Hayati Tehlikesi Yok

Ters tepkinin” nedeni hala bilinmiyor Lakin bu durumun İngiltere’deki bir katılımcıda oluştuğuna ve hastanın iyileşeceğine inanılıyor. Oluşan durumun aşıdan olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor. Bir uzmana göre 50.000 kişide bir açıklanmayan vakanın oluşması, bunun aşıyla ilgisi olmama ihtimalini çok yükseltiyor.

Oxford’un geliştirdiği aşının test çalışmaları ikinci kez askıya alınıyor. Böyle durumlarda, olay inceleniyor ve özellikle kısa bir zaman zarfında testler yeniden başlıyor.

dünya çapında 176 Farklı Çalışma Yapılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya çapında koronavirüs aşısı geliştirilmesini öngören 176 farklı çalışma mevcut. Bu çalışmaların 33’ü kişiler üstünde denemeler yapıyor, 9’u ise test sürecinin son aşamasında.

30 Bin Denek Üzerinde Yürütülen Koronavirüs Aşısı Çalışması

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği aşı, tesirli olma ihtimali yüksek çalışmalardan biri. Aşının birinci ve ikinci test aşamaları başarıyla tamamlandı. Kısa bir süre evvel üçüncü aşamasına geçildi. Bu çalışmalara, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da ortalama 30 bin denek katılıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ