Teknoloji Haberleri

Digiturk’ü İptal Ettiren Yazıcı: İşte Epson EcoTank L15160 İncelemesi!

Pek çoğumuzun gözünde yazıcılar, sürekli sorun çıkyükselen, kağıdı sıkışan, toneri biten ve mürekkep doldururken de her yeri batırdığımız …

Digiturk’ü İptal Ettiren Yazıcı: İşte Epson EcoTank L15160 İncelemesi!

Pek çoğumuzun gözünde yazıcılar, sürekli sorun çıkyükselen, kağıdı sıkışan, toneri biten ve mürekkep doldururken de her yeri batırdığımız cihazlardır, değil mi? bazı zaman öyle ki, zaman zaman bu yazıcıların, sürekli bir devinim içinde olan teknoloji dünyasında, nasıl bu kadar durağan kalabildiğine, geliştirilemediği hakkında da hayrete düşerken buluruz kendimizi. Eğer böyle kafanızı yoruyorsanız, büyük bir olasılıkla evinizde yahut ofisinizde eski bir yazıcı kullanıyorsunuz.

Bu incelememizde sizi yeni bir yazıcı ile tanıştırıyoruz. Epson’ın kısa bir süre evvel piyasaya devam ettiği EcoTank L15160 modeli bu incelememizde bizlerle beraber ve akıllardaki o eski yazıcıların kötü namını silmek için burada.

Epson EcoTank L15160 3 Yıl Süren Mürekkep

Öncelikle şunu söyleyerek başlamak lazım: Bu cihaz 3 yıllık mürekkeple geliyor ve dakikada tam 25 sayfa yazdırıyor. Bunun yanı sıra renkli yahut siyah fark etmeksizin, dakikada tam 25 sayfadan bahsediyoruz. Bu da piyasadaki pek çok seriden daha süratli olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra bu cihazın bir de alt modeli var, o da EcoTank L15150 olarak bulunuyor. Onun farkı ise, dakikada tek renkte 25, renkli baskıda da 12 sayfa yazdırabilmesi oluyor.

Epson EcoTank L15160 Özellikleri Neler?

Sayfa başına düşük maliyet gözeten bu yazıcı, ilk kutusundan çıkarttığınızda, dediğimiz gibi 3 yıl süresince yetecek mürekkeple beraber geliyor. Kullandığımız süre içinde çok sayıda baskı yapmamıza ve bazı zaman geçtiğimiz ay dergi okumalarını da bu yazıcıdan aldığımız baskılardan yapmamıza rağmen kartuşlar daha yarısında ve hatırlatmam gerek ki, bizim elimizdeki test cihazı, yani bizden evvel de çok sayıda inceleme için gönderilmiş bir ürün. O anlamda biraz yoğun kullanıldığını tahmin edersiniz.

Epson EcoTank L15160 Ön Panel

Şimdi, yazıcının ön paneline incelediğimizde, burada büyükçe bir ekranın olduğunu göze çarpıyor. 10 cm’lik bu renkli LCD ekran, dokunmatik bir yüzeye sahip. Böylece kolaylıkla işleminizi tanımlayabiliyorsunuz. Ekranın hemen yanında komut tuşları yer alırken, bu paneli, yazıcıyı konumladığınız yere göre aşağı yahut yukarı biçimde hareket ettirebiliyorsunuz.

Panelin altında çift kağıt tepsisini görebiliyorsunuz. Bu kağıt tepsilerin her biri 250 sayfa alabiliyor ve Bunun yanı sıra bu yazıcının A3 işleri için de uygun yapıda olduğunu altını çizelim.

Epson EcoTank L15160 Mürekkebi Nasıl Doldurulur?

Yazıcıda bunun yanısıra 50 sayfalık arkadan besleme bulunuyor; sol tarafa sıra geldiğinde ise mürekkep tankını göze çarpıyor. Bu mürekkep tankını büyük bir olasılıkla ortalama bir kullanımla 3 yıl Daha sonra dolduracaksınız, Lakin bilmeniz açısından altını çizelim; bu cihazın mürekkep şişelerini ters çevirip bastırdığınızda dolum yapılıyor. Yani doldururken mürekkebi sağa sola dökmeniz pek mümkün değil. Dolumu yaparken de, ön panelden doluluk oranını kontrol edebiliyorsunuz zaten.

Epson EcoTank L15160 Performansı Nasıl?

belirttiğimiz gibi dakikada 25 sayfa renkli yahut tek renkli baskı yapabilen yazıcı, ilk sayfa basımını da 5.5 saniye gibi kısa bir sürede yapabiliyor. Baskı yapmak için ise, tabii ki bu cihazı ağa bağlamanız lazım. Bunun için bir Ethernet portu var, Lakin Tabiki Wi-Fi desteği de yazıcıda bulunuyor. Böylece ağınıza kolayca dahil edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra tablet yahut telefondan baskı yapmak için de Epson iPrint uygulamasını kullanabiliyorsunuz.

Epson EcoTank L15160 Özellikleri

EcoTank L15160 yalnızca baskı yapmıyor, tarama yapabiliyor, kopya almanıza imkan tanıyor ve bazı zaman faks donanımı de içeriyor. Böylece bu cihaz ile hala üyelik iptalinde faks çekmenizde direten kurumlara da güzel bir cevap vermiş oluyorsunuz.

Yazıcının baskı kalitesi ise gerçekten sınıfı için iyi düzeyde. 4800×1200 piksel çözünürlükte baskı yapabilen makine, 2400×1200 çözünürlüğünde de tarama yapabiliyor. Bunun yanı sıra Epson, bu yazıcıda da tercih edilen mürekkeple oldukça iddialı. Sıvı ile temasa karşı dayanıklı olduğunu ve baskıların uzun yıllar süresince solmadan kalacağını söylüyor. Tabiki bunu doğrulamak için de biraz zaman gerekiyor.

Sonuç

Evet, sonuç olarak Epson EcoTank L15160, oldukça güzel bir yazıcı olmuş. Evet, kimileri için boyutları biraz büyük gelebilir; Lakin bunu çok fonksiyonlu olmasına ve A3 sayfa desteğinde bulundurmasına yorabilirsiniz. Baskı kalitesi ve hızı ile kullandığımız süre içinde oldukça tatmin kaldık.

Epson EcoTank L15160 Fiyatı Ne Kadar?

Ofis gereksinimini karşılayabileceği gibi, ev ofisleri için de uygun yapıda olduğunu söylemek mümkün. Lakin fiyatı biraz pahalı gelebilir. Şu an EcoTank L15160’ı piyasada 8740 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %88

+ 3 yıllık mürekkep
+ Baskı hızı ve kalitesi
+ Renkli ve dokunmatik ekran
+ Kolay kullanım
+ iPrint uygulaması

– Fiyatı yüksek

Epson EcoTank L15160 Alternatifleri Neler?

Epson EcoTank L15160’a alternatif olarak daha evvel incelediğimiz HP Neverstop Laser 1200a modeline de yakın zamandan bakabilirsiniz.

Kimler Epson EcoTank L15160 Satın Almalı?

Özellikle evde çalışmanın yoğunlaştığı şu zamanda bol bol baskı almanız gerektiren işler için kullanılabilecek olan Epson EcoTank L15160, ofis gereksinimini da giderecektir.

Epson EcoTank L15160 Teknik Özellikleri

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ