Teknoloji Haberleri

DLL evrakı eksik yanlışı çözümü! DLL evrakları listesi!

son zamanlarda evden çalışma ve evden eğitim ağırlığının artması, bilgisayar ve program hakkında yoğunlaşmamıza yol açtı. Özellikle çevrim içi …

son zamanlarda evden çalışma ve evden eğitim ağırlığının artması, bilgisayar ve program hakkında yoğunlaşmamıza yol açtı. Özellikle çevrim içi eğitim için lüzumlu programlardan olan EBA, çoğu kullanıcı ve farklı işletim sistemlerinde hata vermeye devam etmekte. Özellikle EBA kullanan talebelerin ve bazı oyuncuların sıkla karşılaştığı 0xc00007b hatası çözümü ise çok basit! EBA haricinde çoğu programın verdiği DLL dosyası eksik hatası çözümü nedir? Sizler için dosyaları da bulabileceğiniz bir rehber bir araya getirdik.

DLL dosyası eksik hatası çözümü! DLL dosyaları listesi!

DLL nedir?

DLL, aynı anda pek çok program tarafından kullanılabilen kod ve veri içeren bir kitaplıktır. Misal verilecek olursa, Windows işletim sistemlerinde, Comdlg32 DLL ortak iletişim kutusuyla ilgili işlevleri gerçekleştirir. Bu nedenle, her program iletişim kutusu uygulamak için bu DLL’de yer alan  işlevini kullanabilir. Bu, kodun yeniden kullanımına ve verimli bellek kullanımınına yararlı olur.

Bir DLL kullanılarak, bir program ayrı bileşenler halinde modüler hale getirilebilir. Misal verilecek olursa, bir muhasebe programı modülle satılabilir. Bu modül yüklenmiş ise, her bir modül çalışma zamanında ana programda kullanılabilir. Modüller ayrı olduğundan, programın yükleme zamanı daha süratlidır ve bir modül yalnızca bu işlevsellik istendiğinde yüklenir.

bunun yanısıra, güncelleştirmeleri programın diğer bölümlerini etkilemeden her modüle uygulamak daha basittir. Misal verilecek olursa, bir bordro programınız olabilir ve vergi oranları her sene değişir. Bu değişiklikler bir DLL’ye yalıtıldığında, tüm programı yeniden oluşturmaya yahut yüklemeye gerek kalmadan bir güncelleştirme uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki liste, Windows işletim sistemlerinde DLL olarak uygulanan bazı dosyaları açıklar:

– ActiveX Denetimleri (.ocx) dosyaları
ActiveX denetimine bir örnek, takvimden bir tarih seçmenize imkan tanıyan bir takvim denetimidir.

– Denetim Masası (.cpl) dosyaları
.cpl dosyasının bir örneği Denetim Masası’nda yer alan bir öğedir. Her öğe özel bir DLL’dir.

– Aygıt sürücüsü (.drv) dosyaları
Aygıt sürücüsüne bir örnek, bir yazıcıda yazdırma işlemini kontrol eden bir yazıcı sürücüsüdür.

DLL dosyaları listesi

Listemize başlamadan evvel ufak bir hatırlatmada bulunmalıyız. Sisteminizde kurulu olan işletim sistemi 32 bit ise yalnızca 32 bit DLL, eğer 64 bit ise hem 32 bit hem de 64 bit DLL sürüm dosyalarını kurmalısınız. Sisteminizin bit sürümünü öğrenmek için Bilgisayar’a sağ tıklayıp donanımlara giriniz. İşletim sistemi türü karşınıza çıkacaktır.

1- D3dx9_43.DLL, Xinput1_3.DLL, D3dcompiler_43.DLL, D3DCompiler_42 D3dx9_25.DLL, D3dx9_30.DLL, D3dx9_33.DLL, D3dx10_33.DLL, D3dx9_27.DLL, D3dx9_35.DLL, D3dx10_35.DLL, D3dx9_39.DLL, D3dx10_39.DLL, X3DAudio1_3.DLL hatalılarının çözümü:

DirectX İndirme Aracı

2- api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll, api-ms-win-crt-string-l1-1-0.dll hatası çözümü:

– Windows 7 için: KB2999226 güncellemesi

– Windows 8 ve 8.1 için: Universal C Runtime in Windows

– Windows 10 için bu güncellemeye gerek yok.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ