Teknoloji Haberleri

Dünden bugüne bilgisayar teknolojisi evrimi

Bugün yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan bilgisayar teknolojileri, bildiğimiz hallerine ulaşabilmek için uzun ve çileli yollardan geçtiler …

Dünden bugüne bilgisayar teknolojisi evrimi

Bugün yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan bilgisayar teknolojileri, bildiğimiz hallerine ulaşabilmek için uzun ve çileli yollardan geçtiler.

İlk bilgisayarın ortaya çıkışını sağlayan transistörler, elektronik devre buluşu aracılığıyla birçok elektronik cihazın daha kolay üretilir hale gelmesi. İlk silikon işlemciyle beraber, bilgisayarların daha süratli çalışmaya başlaması. Bilgisayarların Böylece daha ufak hale gelmesi ve PC’nin ortaya çıkışı gibi önemli bilgisayar teknolojisi kilometre taşlarını sizler için bir araya getirdik.

Bilgisayar teknolojisi nereden nereye geldi?

Bilgisayar teknolojisi bugünün modern toplumunun temel yapıtaşı haline gelmiş durumda. mobil cihazlardan, süper bilgisayarlara kadar toplumun her kesimi artık bu teknolojinin mühim bir parçası.

Peki ama bu teknoloji nasıl yaşandı ve nasıl evrildi? Sizler için bilgisayar teknolojisi için önemli köşetaşları olan; Transistörler, entegre devreler, mikroişlemciler, kişisel bilgisayarlar, grafik kartları, fare ve taşınabilir bilgisayar başlığı altında bu evrimi inceliyoruz.

Transistörler

İlk elektronik bilgisayar olarak tanımlanan 1946 tarihli ENIAC, elektronik tüpler aracılığıyla çalışan dev bir bilgisayardı. Tam tamına 167 metrekare olan bilgisayarın ağırlığı ise 30 ton kadardı.

Saniyede 5000 toplama işlemi yapabilen bu bilgisayar, o yıllar için büyük bir teknolojik köşe taşı haline geldi. Lakin bilgisayar hem çok büyük ve ağırdı hem de işlemci olarak tercih edilen elektronik vakumlu tüpler sebebiyle çok fazla ısınıyordu.

IBM tarafından geliştirilen 1947 tarihli PHILCO TRANSAC S-200 IBM 1401 bilgisayarında ise vakum tüplerin yanında transistörler kullanılmaya başladı. Bu hem bilgisayarın boyutunun daha da küçülmesini hem de ısınma probleminin azalmasını sağladı.

Lakin transistörleri bir araya getirip, daha kolay iletişimi sağlayacak başka bir keşife ihtiyaç vardı. Bilgisayar teknolojisi ve elektronik çağ için yeni bir devrin kapısı entegre devreler tarafından açıldı.

Entegre devre

Entegre devre ise transistörle beraber başlayan devrimin ikinci büyük adımıydı. bazı zaman bazı bilgisayar tarihçileri, bugün hala yaşamımızın mühim bir parçası olan entegre devreleri, elektronik çağın başlangıcı olarak kabul ediyor.

İlk olarak 1960 senesinde, bilgisayarlarda tercih edilen transistörleri bir arada tutmak ve transistörler arası iletişimi hızlandırmak için geliştirildi. Üzerinde binlerce transistör barındırabilen bu teknolojik devrim aracılığıyla ilk defa bilgisayarların boyutu küçülmeye başladı. Merkezi işlem birimleri de ilk defa entegre devreler aracılığıyla üretilmeye başladı. Kısacası silikon işlemci evvelsi gerçek anlamda ilk işlemci birimleri de entegre devrelerle karşımıza çıktı.

1960 senesinde üretilen IBM 360 ilk entegre devre tercih edilen bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. Maliyetlerin daha da aşağılara düşmesi ve işlem hızının artması ise kişisel bilgisayar devriminin ilk ayak izlerini oluşturdu. Entegre devrelerin ortaya çıkması bilgisayar teknolojisi için yeni bir devrin başlangıcı oldu. Lakin transistörler arası iletişimi daha da hızlandıracak çözümlere ihtiyaç vardı. İşte Intel bu ihtiyaçtan doğdu.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ