Teknoloji Haberleri

Dünya 5G Hız Rekorunun Yeni Sahibi “Nokia” Oldu

Dünya 5G Hız Rekorunun Yeni Sahibi “Nokia” Oldu

Nokia, Dallas, Teksas’taki Over-the-Air (OTA) şebekesinde dünya genelinde şuana dek görülmüş en yüksek 5G hızına eriştiğini bildirdi. Nokia, 5G ticari milimetre dalga spektrumunda 800 MHz bant alanı ve iki bağlantı EN-DC özelliğini (Dual Connectivity EN-DC) kullanarak, ileri gelen Amerika Birleşik Devletleri operatörlerinin ticari şebekelerinde de kurulmakta olan AirScale baz istasyonu teçhizatı üstünde gerçekleştirilen testlerde 4.7 Gbps’ye varan 5G hızlarına erişti.

Bu hız, iki bağlantı EN-DC özelliğinden faydalanarak şimdiye kadar elde edilen en yüksek 5G hızı oldu. Bu aynı zamanda cihazların iki bağlantı EN-DC özelliği ile, yalnızca 5G yahut LTE’ye bağlantıyı sağladıklarında erişebileceklerinden fazla daha yüksek hızlara erişebileceği anlamına da geliyor. Bu hız, hem 5G bulut tabanlı (vRAN), hem de klasik baseband’lı baz istasyonu konfigürasyonlarında ortaya çıkarıldı.

LightCounting Market Research baş analisti Stéphane Téral konuyla alakalı şunları belirtti: “Bu sonuç, konusunda uzman ve tüm detaylara yargıç işinde uzman bir ekibin kusursuz çalışmasını ortaya çıkaran önemli bir başarıdır. Farklı şekilde söylemek gerekirse; milimetre dalga bölgesindeki bu 8 bileşenli taşıyıcı birleştirme teknolojisi dünyaya yalnızca ticari 5G vaadini gerçekleştirmek için değil, aynı zamanda önümüzdeki zamanlarda Terahertz sisteminin önünü açmak için de ‘massive MIMO’ ve ‘open RAN’ teknolojileri ile beraber başka alternatiflerin de var olduğunu göz önüne sermektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ