Teknoloji Haberleri

Dünya tarihinin en büyük gizemiydi! Stonehenge’in neden yapıldığı çözüldü!

Stonehenge, inşa edilmesinin üstünden binlerce yıl geçmesine rağmen hala şaşırtmaya devam etmekte. Neolitik taş devri ile Bronz çağı içinde en az …

Dünya tarihinin en büyük gizemiydi! Stonehenge’in neden yapıldığı çözüldü!

Stonehenge, inşa edilmesinin üstünden binlerce yıl geçmesine rağmen hala şaşırtmaya devam etmekte. Neolitik taş devri ile Bronz çağı içinde en az 5 kademede oluşan bir anıt olarak tanımlanan Stonehenge’i kim inşa etti? Nasıl ve ne için dikildi? Cevaplar bir sır olarak kalmaya devam ederken yeni bir çalışmanın sonuçları açıklandı.

Stonehenge Ne İçin İnşa Edildi?

Manchester’daki Salford Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, bize MÖ 2200 dolaylarında inşa edilen harikanın akustik sahip olduğu özelliklerine dair bir fikir veriyor. Arkeoloji Bilim Dergisi’nde paylaşılan çalışmaya göre anıt, ses yükseltmek için dizayn edilmiş olabilir.

Akustik Ölçekli Model Oluşturuldu

Üniversitedeki akustik mühendisleri, yapının orijinal 157 taşı tarafından sesin nasıl yankılanacağını yahut değiştirileceğini tespit eden 1:12 akustik ölçekli bir model oluşturarak bunu keşfetti.

Ekip, Historic England kamu kurumundan aldıkları alanın lazer taramalarını kullanarak, artık ayakta olmayanlar da dahil olmak üzere taş monolitlerin kesin boyutlarını ve yerleşimini yeniden oluşturdu.

Model Nasıl Oluşturuldu?

Model çalışmasında anıtın gerçek malzemelerinin akustik donanımlarıyla eşleşecek biçimde oluşturulan taşlar kullanıldı. Ekip, ölçek değişikliklarını hesaba katmak için normal frekanslarının 12 katında çalınan sesler ile beraber, etrafına ufak hoparlörler ve mikrofonlar yerleştirdi.

Çalışmalar neticesinde bulgular şu biçimdeydi;

Taşlar Nereden Geldi?

Temmuz ayında araştırmacılar, tarih evvelsi anıtın en büyük taşlarının nereden geldiğini tespit edebildiklerini iddia ettiler. Science Advances dergisindeki çalışmaya göre, Stonehenge’in 20 tondan daha ağır taşları Wiltshire’daki bir ormanlık alandan getirildi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ