Teknoloji Haberleri

Dünyanın Birinci 3.200 Megapiksel Manzarası Yakalandı

Stanford, California’daki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı, bir defada çekilen en yüksek çözünürlüklü görüntüyü yakaladı. 3.200 …

Dünyanın Birinci 3.200 Megapiksel Manzarası Yakalandı

Stanford, California’daki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı, bir defada çekilen en yüksek çözünürlüklü görüntüyü yakaladı. 3.200 megapiksellik görüntü, 189 imaj sensöründen oluşan dünyanın en büyük dijital kamerası tarafından yakayı ele verdi.

60 santimden büyük boyutlardaki sensör, gökyüzünde 40 dolunayı yakalayacak kadar alanın fotoğrafını çekebiliyor. Cihaz, 189 ayrı 16MP sensörden biraraya geliyor ve her pikselin 10 mikron genişliğinde olduğu belirtiliyor. Yakalanan görüntüyü tam boyutla göstermek için 378 tane 4K UHD televizyon ekranını yan yana koymanın gerekeceği belirtiliyor.

Araştırmacılar, bu devasa sensörü kullanarak Romanesco (brokoli) ve karanlık maddenin keşfinde önemli isimlerden biri olan Vera Rubin’in bir fotoğrafı gibi farklı şeylerin görüntülerini yakaladılar. Takımın geliştirdiği web uygulaması, bu yüksek çözünürlüklü resimlera göz atmanıza imkan tanıyor. Bu resimlera aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, daha fazla ayrıntı için bu web sayfasına göz atabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ