Teknoloji Haberleri

Dünyanın birinci kış uykusuna yatan hayvanı keşfedildi! Daha evvel görmediniz!

Paleozoik zaman sonları ile Mezozoik zaman başlarında var olmuş dördüncü ve son süper kıtası olarak anılan Pangea’da 250 milyon yıl evvel yaşamış …

Dünyanın birinci kış uykusuna yatan hayvanı keşfedildi! Daha evvel görmediniz!

Paleozoik zaman sonları ile Mezozoik zaman başlarında var olmuş dördüncü ve son süper kıtası olarak anılan Pangea’da 250 milyon yıl evvel yaşamış olan enteresan bir yaratığın, kış süresince uyuyarak hayatta kalmayı başardığı yaşandı. Daha sonra biçimlenerek Antartika kıtasının oluştuğu bölgede yaşamış ortalama 250 santimetre olan yaratık, uzun ve karanlık kış günlerinde Böylece asırlardır yaşamış.

Domuz ve Kertenkeleye Benziyor

Lystrosaurus adı verilen enteresan dişli yaratık ise  enteresan bir görüntüye sahip.

Başka Kıtalarda da Yaşadı

Hibernasyon olarak anılan kış uykusu hayvanların metabolizmasının yavaşlamasını sağlıyor. Bu dönem canlılar, donma sıcaklıklarına karşı kendilerini koruyor. Düşük vücut ısısı, yavaş nefes alma ve düşük kalp atışı bu kış uykusunun belirgin sahip olduğu detaylarından.

Bitkilerle Beslendiler

Araştırma sonuçları ilk olarak Communications Biology dergisinde yayınlandı. Bilim kişilerı bu yaratıkların kökler ve diğer bitki örtüleriyle beslendiklerine de değindi.
Harvard uzman kişilerı, “Antarktika’daki Lystrosaurus, Güney Kutbu yakınlarındaki yaşamla başa çıkmak için büyük bir olasılıkla kış uykusuna benzer bir adaptasyona ihtiyaç duydu” cümlelerine yer verdi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ