Teknoloji Haberleri

Dünya’nın en büyük “Lityum iyon pili” tamamlandı

Dünya’nın en büyük “Lityum iyon pili” tamamlandı

Elektrikli araba üreticisi ve enerji depolama firması Tesla’nın, Güney Avustralya’da “dünyanın en büyük lityum iyon pilinin üretimini bitirdiği söylendi.

Güney Avustralya Eyaleti Başbakanı Jay Weatherill, Başkanlığın internet sayfasından yayımladığı basın toplantısında, Tesla tarafından inşa edilen dünyanın en büyük lityum iyon pilinin bitirdiğini bildirdi.

Bataryanın imali için kısa vakitte çok muazzam bir çalışma ortaya konulduğunu ve bölgeye giderek katkısı olanları tebrik edeceğini belirten Başbakan Weatherill, “Dünyanın en büyük lityum iyon bataryası enerji karışımımızın ehemmiyetli bir parçası olacak. Güney Avustralya’nın yenilenebilir enerji pil depolama sisteminde lider olacağını gösteren açık mesaj veriyor.” ifadelerini kullandı.

Merkezi Amerika Birleşik Devletlerinin California eyaletinde bulunan Tesla’nın, Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinde Fransız enerji işletmeyi Neoen ile iş birliğinde imalini bitirdiği 100 megavat kapasiteli bataryanın 1 Aralık’tan itibaren test edilmeye başlaması bekleniyor.

Jamestown kasabası yakınında Neoen işletmeyi tarafından kurulan rüzgar enerjisi kuruluşunda üretilecek enerjiyi depolayacak olan dev batarya, bölgedeki 30 bin konuta takribî bir saat süresince elektrik verebilecek.


EMSALLERİNDEN 3 KAT DAHA BÜYÜK

Tesla’nın Üst İdareyicisi CEO Elon Musk, 100 megavat kapasiteye sahip dev pilin üretimine başladığı eylül ayındaki söylemesinde, bataryanın emsallerine göre 3 kat daha fazla büyük olduğunu ve 100 günde bitireceklerini duyurmuştu.

Dünyada şu ana kadar üretilen en büyük lityum iyon pilin kapasitesinin 30 megavat etrafında olduğu belirtiliyor.

Tesla’nın iyon batarya projesi bölgedeki enerji kesintileri ve yükselen maliyetlere karşı Güney Avustralya hükümetinin dizel jeneratörlerin de içinde bulunduğu 550 milyon dolarlık tedbirler paketinde yer alıyordu.

Elektrik enerjisinin büyük çoğunluğunu güneş ve rüzgar enerjisinden elde eden Güney Avustralya’da geçen sene yaşanan fırtına, 24 saati bulan elektrik kesintisine yol açmış, on binlerce konut elektriksiz kalmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ