Teknoloji Haberleri

Efsane Telefon Nokia 3310 20 Yaşında: Nokia Nasıl Efsane Oldu; Nasıl Battı?

Cep mobil cihazı bölümünün Microsoft tarafından satın alınması ve parçalara ayrılmasının daha sonra, bildiğimiz hali ile Nokia markası artık yok …

Efsane Telefon Nokia 3310 20 Yaşında: Nokia Nasıl Efsane Oldu; Nasıl Battı?

Cep mobil cihazı bölümünün Microsoft tarafından satın alınması ve parçalara ayrılmasının daha sonra, bildiğimiz hali ile Nokia markası artık yok. Lakin 20. yüzyılın sonlarında, Nokia’nın art arda pek çok başarılı telefon ürettiği ve mobil pazarını domine ettiği bir dönem söz konusuydu. 90’lar ve 2000’lerin başlarında Nokia’nın sunduğu cep mobil cihazları, milyonlar tarafından çok sevildi ve Finlandiyalı telekom firmasını mobil teknolojisinin lideri haline getirdi.

1 Eylül 2000 tarihinde tanıtılan Nokia 3310 da artık 20 yaşında. Bu yazıda, Nokia 3310’un hikayesinin ufak bir kısmı anlatacak, 2017 senesinde yeniden tasarlanarak sunulmasını da sağlayan, bu kadar özel olmasının arkasında yatan sebepleri beraber arayacağız.

Nokia 3310’dan Öncesi: Nokia 3210

1999 senesinde Nokia 3210 yaşandığında, Nokia genel pazar için en doğru fiyat, boyut ve sahip olduğu özellikleri yakalamıştı. 3310’un evvelsini, SMS iletilaşmayı ve sevilen Yılan (Snake) oyunu ile hatırlıyoruz. bunun yanısıra dahili anten ile sunulan ilk ucuz fiyatlı cep mobil cihazı 3210 olmuştu.

3210’un başarısı, Nokia’nın bugün efsane olarak kabul edilen 3310’u üretmesini sağladı. Bu zarif, kompakt telefon 3210’un tüm sahip olduğu özelliklerine sahip olmasına karşın daha ufak ve daha hafifti (133g vs 153g), değiştirilebilir ön ve arka kapakları aracılığıyla pek çok kişiselleştirme seçeneğine sahipti ve hem donanım hem de yazılım anlamında pek çok daha da ilerletmeye sahipti.

Nokia 3310 Geliyor: Sağlamlığıyla Büyüledi

Lakin bu mobil cihazın günümüzde cep mobil cihazı onur listesinde yer almasını sağlayan asıl donanımınin, muazzam dayanıklılığı (ve piyasaya sürülmesinden bu yana 126 milyondan fazla ünite satılmış olması) olduğu kolaylıkla söylenebilir.

113x48x22mm boyutlarında ve 133g ağırlığındaki Nokia 3310, var olan en hafif telefon değildi Lakin kısa zaman zarfında verdiği sağlamlık hissi ve dahili antenlerinin sağladığı düzgün hatları ile bilinir oldu.

Her ne kadar ekranı günümüzdeki piksel dolu QHD ekranların yanında pek önemli gözükmese de, yeşil ışıklı 84×48 pikselli tek renkli ekran hem gözalıcı ışık altında hem de karanlıkta kolaylıkla okunabiliyordu. Bu da, Nokia’nın mobil cihazın UI’sine karakter kazandırması ve oynanabilir oyunlar sunması için yeterliydi.

mobil cihazın üst kenarı geniş bir güç tuşuna sahipken menü içerisinde hareketler yukarı/aşağı ok tuşları ile ve menü seçimleri mavi menü tuşuyla yapılıyordu.

“C” tuşu “geri”, “geri al” ve “sil” tuşları olarak çalışıyordu ve tuş takımı çıkartılabilir ön yüzü aracılığıyla kolaylıkla temizlenirken Sürekli zamanında ve düzgün tepki veriyordu.

900mAh Batarya: Hiç Bitmeyecek Gibi…

Çift bantlı 900/1800MHz desteği, mobil cihazın Avrupa’daki tüm ağlarda çalışabilmesi anlamına geliyordu. Her ne kadar 900mAh NiMH batarya 260 saatlik resmi bekleme zamanıne sahip olsa da, 3310 kullanıcıları için bu sürenin çok daha uzun gibi gözüktüğü kesin.

Bu sahip olduğu detaylarının yanı sıra telefonda 250 kişilik SIM-sınırlı telefon rehberi, T9 tahmin edici yazı girişi, evvelden yüklenmiş 35 zil sesi (ve kendi besteleriniz için 7 boşluk) ve saat, kronometre, zamanlayıcı, hesap makinesi, döviz çevirici gibi pek çok “akıllı” özellik o zamanlarda isteyebileceğiniz yahut ihtiyaç duyacağınız hemen her şeyi kapsıyordu.

Her ne kadar günümüzdeki bütçe mobil cihazları için çok ucuz gözükmese de, 3310’un ilk fiyatı Birleşik Krallık’ta 129,99£ (Türkiye fiyatı 135TL – 200TL arası değişmekteydi) olarak belirlenmişti. 3310’un popülerliğinin azaldığı 2003 yılının sonlarına doğru ise bu fiyat pek çok ülkede düşmüştü.

Nokia 3310’un Arkasından Gelenler

Nokia 808 Pureview

3310’un Avrupa’daki bariz başarısının daha sonra kendisine pek çok farklı kardeşi de katıldı. Mavi bir LCD ekran ve tuş takımı ışıklandırması olan geliştirilmiş Nokia 3315 Asya genelinde başarılı olurken, 3390 ve 3395 de alternatif seçenekler olarak Kuzey Amerika’da sunuldu.

2001 senesinde 3330 ve 3350 modelleri WAP internet erişimini beraberlerinde getirerek Java “uygulamacıkları” (applet) indirmenize – genellikle ufak oyunlar – imkan tanırken telefon da 100 kişilik bir rehber genişlemesi kazandı.

2005 senesinde Nokia artık Symbian tabanlı S60 yazılımıyla çalışan Nokia N80 gibi gerçek 3G mobil cihazlar yayımlamıştı ve bu telefon, zamanı için oldukça kullanışlı olan 3MP kamera ve tam renkli ekrana sahipti.

2008 yılının Aralık ayında Symbian hemen hemen zirveye ulaşmıştı ve tam klavyeye sahip N97 ve bir yıl sonra iPhone ve ilk Android mobil cihazların yanı sıra sunulan Nokia 5235 ile beraber işletim sistemi artık yaşını gösterir olmuştu. Symbian’ın en son başarısı, 2012 yılının başlarında zamanının En kaliteli mobil cihaz kameralarından biri olarak görülen 808 PureView ile beraber gelen 41MP kamerayla yaşandı.

2011 senesinde Microsoft, şirketin ilk modern mobil cihaz işletim sistemi olan Windows Phone 7‘yi yayımladı ve Nokia da Lumia 710 ve 800 modelleri ile o yıl Ekim ayında bu akıma katıldı. daha sonra geçen iki yıl içerisinde pek çok Lumia modeli yayımlanmış olsa da, Windows Phone işletim sistemi Android ve iPhone satışları karşısında dayanamadı ve 2013 senesinde, 3 Eylül tarihinde Microsoft, Nokia’nın mobil işini 7 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın alma amacını açıkladı.

Bir süre süresince devam eden ortak markalı mobil cihazların dedikodularinin daha sonra Microsoft, 2014 Ekim tarihinde Nokia markasını tamamen geri bırakmaya karar verdiklerini ve önümüzdeki zamanlarda Lumia modellerinin özel olarak Microsoft adını ve Windows Phone logolarını barındıracağını sözlerine ekledi

Bu kararından daha sonra Nokia markası, HMD Global ile 2017 senesinde başlayan lisans anlaşması aracılığıyla mobil cihaz piyasasına geri döndü. Şu anda Nokia markasını taşıyan hem üst seviye hem de bütçe mobil cihazlar bulunuyor Lakin bunlar orijinal firma tarafından değil, HMD Global tarafından sunuluyor.

Nokia 3310 zamanının devlerinden biriydi ve o zamanlarda yaşayıp bu telefona sahip birini tanımayan birinin olabileceğini düşünmüyoruz bile. Gerçekten kullanıcı dostu, sağlam ve ucuz cep mobil cihazlarını dünyaya getiren öncüydü ve büyük bir olasılıkla gençler içinde SMS iletilaşmasının yayılmasına en büyük katkıyı sağlamış olabilir…

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ