Teknoloji Haberleri

Elektrikli Tır “Tesla Semi” ve dünyanın en hızlı spor otomobili Tesla Roadster tanıtıldı

Elektrikli Tır “Tesla Semi” ve dünyanın en hızlı spor otomobili Tesla Roadster tanıtıldı

Tesla’nın kurucusu Elon Musk elektrikli TIR Semi’nin yanında, dünyanın en hızlı aracı olan yeni spor otomobili Tesla Roadster’i de tanıttı.

Tesla Semi adı verilen dünyanın ilk elektrikli tırı ve kamyonu Los Angeles’taki bir havalimanında hangardan çıkarak kamuoyuna tanıtıldı. Elon Musk, elektrikli kamyon projesinin dünyadaki fosil yakıt kullanımını azaltmak adına büyük bir adım olduğunu söyledi.  Tesla Semi’nin dizel motorlu modelleri , tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Tesla Semi dizel kamyonlardan mil başına yüzde 20 daha düşük yol maliyetine sahip. Aracın 2019 yılında seri üretime başlaması öngörülüyor.

Elon Musk’ın tanıtımını yaptığı diğer bir araç ise Dünya’nın en hızlı otomobili Tesla Roadster oldu.

Tanıtımda Elon Musk; Tesla Roadster 2.0 adlı aracın sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 1,9 saniyede ulaştığını söyledi ve seri üretimi yapılan bugüne kadarki en hızlı araç olacağını da vurguladı. 1 şarjla bin kilometre gidiyor : Yeni aracın bir kez şarj edildikten sonra 1000 kilometre yol kat edebileceğini söyleyen Elon Musk, “Bu araç benzinli arabaların sırtını yere getirecek” diye konuştu. Dört kapılı otomobilin üretimine 2020’de başlanması hedefleniyor.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ