Teknoloji Haberleri

Elon Musk Neuralink projesini tanıtıyor (Canlı yayın)

Elon Musk Neuralink projesini ilk olarak 2017 senesinde duyurmuştu. Geçen  Projenin amacı, bilgisayarla insan zihnini en yakın noktaya taşıyarak …

Elon Musk Neuralink projesini ilk olarak 2017 senesinde duyurmuştu. Geçen  Projenin amacı, bilgisayarla insan zihnini en yakın noktaya taşıyarak kronik hastalıkları çip aracılığıyla çözmek. Bilim-kurgu yapımlarına sıkça konu olan bu insan-makine arabirimi şuana kadar prototiplerden ötesine geçememişti. Elon Musk an itibariyle canlı yayında bu projeyi tanıtacak.

Elon Musk Neuralink teknolojisini canlı yayında tanıtıyor

“Beynimize çip takılacak” dedikodularinin çıkış noktası Aslını söylemek gerekirse geçen yıl tertip edilen ilk Neuralink toplantısı. Bugün ikincisinin gerçekleştirilmesinin plandığı toplantı YouTube üstünden canlı olarak yayınlanıyor. Yayının ülkemiz saatiyle saat 01.00’da başlaması planlanıyordu. Yayın an itibariyle başlamış durumda.

Neuralink projesi; hafıza kaybı, duyma kaybı, görme sorunları, felç, depresyon, uykusuzluk, ağrı, nöbetler ve birçok beyin hastalığına çare olacak. Hasar gören işlevler Neuralink implantı aracılığıyla yeniden kullanılabilir hale gelecek.

Neuralink implantının bir insana yerleştirilmesi bir saatten kısa sürecek, aynı gün hastaneden ayrılabileceğiz. Bununla beraber lokal anestezi işlemine gerek kalmayacak.

Bu implanta sahip olan biri implantı kullanmaktan vazgeçerse yahut çip üstünde bir yükseltmeye ihtiyaç duyulursa Neuralink sorunsuz bir biçimde çıkarılabilecek.

Geçen yıl yapılan sunumda cihazın mimarisi farklı bir biçimde gösterilmişti. Yapılan çalışmalar üzerine mimaride büyük değişiklikler yapılmış gibi görülüyor.

İmplantın sahip olduğu özellikleri ve gerçek görüntüsü şu biçimde:

Şarj işlemi görselde görebileceğiniz üzere bir kablo yardımıyla yapılacak.

Canlı yayında bu implant bir domuzun üstünde test edildi. Neuralink çipine sahip olan bir domuzun burnu bir yüzeye değdiğinde sinyaller kablosuz olarak sunucuya taşındı. Bu da bizlere ne kadar yüksek bir duyarlıiyet kıymetinin olduğunu gösterdi.

Tek bir implant 1024 kanal iletişim kurabiliyor. İmplantın pil ömrü tüm gün için yeterli olacak. Yeniden şarj edilmesi bir gece sürecek. Her kanal hem verileri okuyabiliyor, hem de verilerin üzerine eklemeler yapabiliyor.

Yayındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz…

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ