Teknoloji Haberleri

Elon Musk’a Çinli rakip: Long March-2F uzaya fırlatıldı

Elon Musk‘ın CEO’su olduğu SpaceX, Dünya ve uzay tarihine adını altın harflerle yazdırmaya devam ederken, Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi …

Elon Musk‘ın CEO’su olduğu SpaceX, Dünya ve uzay tarihine adını altın harflerle yazdırmaya devam ederken, Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi‘nden bugün yeni bir fırlatış haberi geldi. Buna göre Çin, Long March-2F taşıyıcı roket ile yeniden kullanılabilir deneysel bir araç fırlattı.

Elon Musk’a Çinli rakip: Long March-2F uzaya fırlatıldı

2017 senesinde, 2020’de yeniden kullanılabilir bir füzeyi uzaya gönderip test etmek istediğini açıklayan Çin, aylarca süren hazırlıkların daha sonra hedeflediği amaca ulaştı.

14. Kez görevlendirilen taşıyıcı uzay aracı bir süre yörüngede kaldıktan sonra,  Çin’deki planlanan iniş yerine geri dönecek. Uçuş sırasında yeniden kullanılabilir teknolojileri test edecek ve bu alanın barışçıl kullanımı için teknolojik destek sağlayacak.

Ne zaman fırlatıldığına dair bir bilgi bulunmayan Long March-2F uzay aracı, Xinhua kaynaklı haber kanallarına göre dün sabaha karşı TSİ 04:23‘de görevin başarılı olduğunu bildirildi. Fırlatma ve mürettebat ile ilgili hala resmi bir fotoğraf ya da video paylaşımında da bulunulmadı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ