Teknoloji Haberleri

Epic Games ve Apple ortasındaki yangın sönmüyor!

Fortnite’ın oyun içi ödemelerinde dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla oyunu App Store’dan kaldıran Apple, Epic Games’e karşı alev püskürmeye devam …

Epic Games ve Apple ortasındaki yangın sönmüyor!

Fortnite’ın oyun içi ödemelerinde dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla oyunu App Store’dan kaldıran Apple, Epic Games’e karşı alev püskürmeye devam etmekte. Mahkemeye karşı 37 sayfalık yeni bir savunma sunan Apple, Fortnite’ın App Store’da askıya alınması sonucu yaşanan maddi zarardan yalnızca geliştiricinin sorumlu olduğunu sert bir biçimde iddia etti. Epic Games ve Apple davası devam ederken, sular durulacağa benzemiyor.

Epic Games ise Fortnite’ın App Store’dan kaldırılması sonucu maddi zarara uğradığını belirtiyor.

Epic Games ve Apple davası için kritik iddia

Apple ve Epic Games içindeki dava giderek alevleniyor. Apple’ın sunduğu 37 sayfalık savunmanın bir kısmında, “Epic Games’in iddia ettiği maddi zarara tamamen kendileri yol açtığu için bu zarar onarılamayacak bir durumda değildir. Epic Games bir sabotajcıdır, mağdur değildir. Bu mahkemeden ve davadan istediği yardıma ne ihtiyacı vardır ne de hakkaniyetli bir biçimde hakkı vardır.” cümleleri bulunuyor.

Savunmasına devam eden Apple, “Epic Games, bu anlaşmazlıktan avantaj elde etmek için kendi müşterilerini mağdur ediyor.” sözlerine yer verdi. Epic Games ve Apple davası için açıklamada yer alan Apple hukuk ekibi, Epic istediği taktirde bu anlaşmazlığı bitirebileceklerini Lakin Epic’in bunu istemek yerine yangını beslemeyi seçtiklerini ifade etti.

Buna ek olarak Apple, Epic’in popülerliğini yitiren Fornite için bu davayı bir reklam aracı olarak kullandığını ifade etti. Fornite’a olan ilgi, Ekim 2019’dan Temmuz 2020’ye kadar toplamda yüzde 70’lik bir düşüş yaşadı. Apple’a göre Epic Games, markayı manşetlerde tutarak Fortnite’a olan ilgiyi uyandırmak istiyor.

Epic Games ve Apple davası buralara gelmesine rağmen, hukukçular ödeme sisteminin eskiye döndürülmesi sonucu Fortnite’ın App Store üstündeki askısının kaldırılmasına istekli olunduğunu belirtiyor.

Apple bunun yanısıra, Epic Games’in saygınlığının zedelendiğini de reddediyor. Apple’a göre tüm bu işlemler ve davalar Epic tarafından evvelden planlanmış. Apple savunmanın bu kısmında, “Eğer Epic Games bu anlaşmazlığın itibarlarını zedeleyeceğinden emin olsaydı, Fornite’ı tanıtmak için bu kadar ayrıntılı çabalara girmezdi. Görünüşe bakılırsa Epic Games, buradaki kampanyasının (#freefortnite gibi) iyi bir niyet doğuracağını düşünüyor.” sözlerine yer verdi.

Davanın bir sonraki etabı 28 Eylül’de düzenlenecek.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ