Teknoloji Haberleri

Eski NASA uydusu OGO-1, yanarak Dünya’ya düştü!

Uzay ve bilim adına geniş çaplı araştırmalar yapan ve bu araştırmaları uzaya taşıyan NASA, dünyanın eni önemli kurumlarından biri olarak kabul …

Uzay ve bilim adına geniş çaplı araştırmalar yapan ve bu araştırmaları uzaya taşıyan NASA, dünyanın eni önemli kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. NASA’nın bir zamanlar uzaya fırlattığı uydu, Dünya‘ya geri düştü. Tamamen doğal olarak düşüş sırasında atmosfer sebebiyle yanmaya başladı! Eski NASA uydusu Dünya’ya düşerken alev topuna dönüştü…

Eski nasa uydusu Dünya’ya düştü!

NASA’nın kullanım dışı uydularını devre bırakmasının daha sonra bu uydular özellikle Dünya’nın atmosferine düşüyor. Burada gerçekleşen sürtünmenin daha sonra alev almaya başlıyor.

Düşen uydu NASA’nın en eski uydularından biri olan OGO-1, 1964 senesinde uzaya fırlatıldı. Bu uydunun amacı, Dünya’yı çevreleyen ve Dünya’nın manyetik alanı tarafından kontrol edilen uzay bölgesini incelemekti. 1964 senesinde fırlatılan uydu, 1969 senesinde elde edilen verileri aktaramadığı için, bekleme moduna alındı. Daha sonra ise 1972 senesinde resmi olarak görevine son verildi, 29 Ağustos 2020 tarihinde ise OGO-1 Dünya atmosferine girerek ateş topuna dönüştü.

NASA’nın en eski uydularından birinin uzun zamandır uzayda durup, şimdi yok olması. hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ