Teknoloji Haberleri

Facebook Mühendisi İstifa Etti, Bunu Yaparken Facebook’u Üzücü Eleştirdi

Bir Sosyal paylaşım sitesi Facebook mühendisi, geçtiğimiz gün sosyal paylaşım sitesi devinden ayrıldı ve firmayı, nefret konuşmalarına karşı …

Facebook Mühendisi İstifa Etti, Bunu Yaparken Facebook’u Üzücü Eleştirdi

Bir Sosyal paylaşım sitesi Facebook mühendisi, geçtiğimiz gün sosyal paylaşım sitesi devinden ayrıldı ve firmayı, nefret konuşmalarına karşı mücadele etmek için yeterince çalışmamak ile suçladı.

Ashok Chandwaney, “istifa etmemin sebebi, artık Amerika Birleşik Devletleri’de ve küresel olarak nefretten kâr elde eden bir şirkete katkıda bulunmaya dayanamamdır” cümlesini, üstelik  Sosyal paylaşım sitesi Facebook üstünde yayınladı. bunun yanısıra aynı cümleyi firma içerisine gönderdiği iletida da kullandı.

Bu istifa, Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un insan hakları destekçilerinden ve reklamcılardan nefret konuşmalarına karşı daha katı olması gerektiği yönündeki eleştirilerin yanı sıra firma içerisinde de çalışanlarından aldığı tepkiyi vurguluyor.

Chandwaney, şirketin bu problemi ciddiye almadığı hakkında kaygı uyandıran bazı içerik moderasyonu kararlarını da iletiında sözlerine ekledi

Verilen emsallerin içinde, Mayıs ayında Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un Donald Trump tarafından paylaşılan “yağma başladığında silahlar da ateşlenir” gibi cümleleri de içeren bir paylaşımını kaldırmama kararı da bulunuyordu. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, bu iletiın şiddete yahut  kışkırtmaya karşı kaidelerinı ihlal etmediğini söylemişti. Sosyal paylaşım sitesi Twitter ise Trump’ın aynı iletiı içeren tweet’ini şiddeti yüceltmeye karşı kaidelerinı ihlal ettiğini vurgulayarak etiketlemişti.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un bu iletia dokunmama kararı bazı çalışanların sanal protestolar düzenlemesine ve bazı çalışanların firmayı terk etmesine sebep olmuştu. bunun yanısıra Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Wisconsin ırksal adalet protestosundaki ölümlü bir silah saldırısından evvel şiddet çağrısında yer alan Kenosha Muhafızı milisi etkinliğini de kaldırmamıştı. Firma, silahlı saldırı Daha sonra milis grubunun bir sayfasını kaideleri ihlal ettiği gerekçesiyle kapatmış ve daha evvel harekete geçmemiş olmasının “operasyonel bir hatadan” ortaya çıktığını iddia etmişti.

Chandwaney’nin yazdığına göre firma, kendisini iyi gösteren, kolay olan ve tesirli gibi gözüken ama tesirli olmayan kararları kolaylıkla alıyor ama gerçekten tesirli olan eylemleri gerçekleştirmiyor.

Firma sözcüsü Liz Bourgeois ise, şirketin “nefretten kâr elde etmediğini” söylüyor: “her sene topluluğumuzu güvenli tutmak için milyarlarca dolar yatırım yapıyoruz ve poliçelerimizin incelenmesi ve güncellenmesi için dış uzman kişiler ile derin ortaklık içerisindeyiz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ