Teknoloji Haberleri

Facebook’un Bir Sonraki Hedefi Özel Mesajlaşma

Facebook’un Bir Sonraki Hedefi Özel Mesajlaşma

Gizlilik kaygıları nedeniyle ateş altında olan Facebook, özel mesajlaşma güvenliğini ikiye katlıyor.
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “İletişimin gelecekte, insanların birbirlerine ne söyledikleri, ne kadar güvende kalacaklarına ve mesajlarının içeriğinin sonsuza kadar saklı kalacağı özel şifreli hizmete gitmenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum” dedi.
Zuckerberg, insanların hala dünyanın en büyük sosyal ağında herkese açık gönderiler paylaşacağını düşündüğünü, ancak 2.3 milyar kullanıcısı ve artan sayıda arkadaşlarıyla yaptıkları özel sohbetler için Facebook Messenger ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını kullandıklarını söyledi.Ayrıca, Stories adlı bir özellik sayesinde 24 saat içinde kaybolan fotoğraf ve video paylaşıldığını söyledi.
Facebook’un daha fazla gizlilik odaklı bir platform oluşturmak için çalışmalarına rehberlik etmek için kullandığı altı ilke bulunmakta.
Kişilerin mesajlarını şifrelemeyi, mesajlarının ve yayınlarının gereğinden fazla saklanmadığından emin olmalarını ve insanların Facebook’un sahip olduğu herhangi bir uygulamada iletişim kurmasını sağlamayı içerir.
Ancak Facebook, kullanıcı gizliliği konusunda en iyi kayıtlara sahip değil. Şirket, Birleşik Krallık’ın siyasi danışmanlığı Cambridge Analytica’nın 87 milyon kullanıcının verilerini izinleri olmadan topladığını ortaya çıkardıktan sonra daha fazla eleştiriye maruz kaldı.Zuckerberg bir yazısında “Fakat defalarca, kişisel mesajlaşma ve hikayeler dahil, insanların gerçekten istediği hizmetleri oluşturmak için gelişebileceğimizi gösterdik.” yazmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ